zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sousedská politika EU má nový finanční nástroj

16.04.2007
Obecné
Sousedská politika EU má nový finanční nástroj
Evropská unie již několik let poskytuje prostřednictvím rozvojové spolupráce pomoc partnerským zemím v různých regionech světa. Evropským podnikatelům, regionálním samosprávám, oborovým sdružením či nevládním organizacím tak zároveň dává příležitost navázat při realizaci konkrétních projektů velmi úzké vztahy s jejich protějšky v zemích, které pomoc přijímají.

Jednou z oblastí, na které je rozvojová spolupráce zaměřena, je tzv. sousedská politika EU, která je od letoška financována pomocí nově vytvořeného nástroje ENPI. Ten v sobě zahrnuje původní programy Tacis, Meda a Interreg a je určen pro následujících šestnáct zemí: Alžírsko, Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Egypt, Gruzii, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libyi, Moldávii, Maroko, Palestinu, Sýrii, Tunisko a Ukrajinu.

Pro období 2007-2013 se pro ENPI počítá s celkovým rozpočtem 12 miliard eur, konkrétní rozdělení fondů do národních, regionálních a přeshraničních programů je naplánováno na první čtyři roky, tedy do roku 2010.

Jedním z hlavních cílů ENPI je podpořit udržitelný rozvoj v partnerských zemích a přiblížit tamější standardy a politiky těm evropským, a to podporou ekonomických a demokratických reforem včetně ochrany životního prostředí, veřejného zdraví, řízení migračních toků a boje proti terorismu. Zahrnuta je i oblast vzdělávání a školení, kde se počítá např. s vytvořením nového systému stipendií pro studenty a doktorandy z partnerských zemí.

Prioritní oblasti sledované v jednotlivých partnerských regionech jsou popsány v národních akčních plánech, které byly vytvořeny v úzké spolupráci mezi EU a jednotlivými zeměmi tak, aby odrážely společné zájmy obou stran. EU zároveň připravila i několik tematických programů, které řeší pomoc v jedné nebo více oblastech společných pro několik partnerských zemí a jednu nebo více členských zemí EU. Jako příklad lze uvést program Tempus nebo Life. Dalším prostředkem pomoci jsou i programy přeshraniční spolupráce mezi blízkými regiony v jednom nebo více členských státech EU a jedné nebo více partnerských zemích, které se realizují na vnějšní hranici EU.

Podrobnosti na ec.europa.eu world/enp/funding_en.htm

AUTOR: Blanka Jakubcová

CEBRE

Česká podnikatelská reprezentace při EU
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí