zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobrovolníci uklízeli Moravský kras, odpadu je méně než loni

18.04.2007
Odpady
Příroda
Dobrovolníci uklízeli Moravský kras, odpadu je méně než loni

Skalní mlýn (Blanensko) - Více než 400 lidí se o víkendu zúčastnilo rozsáhlého jarního úklidu v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Organizátory potěšil zájem veřejnosti, který umocnilo pěkné počasí, a především menší množství odpadků v přírodě. Přesto dobrovolníci shromáždili v kontejnerech několik tun odpadu včetně umyvadel, koberců, železného šrotu a 40 ojetých pneumatik, řekl ČTK Leoš Štefka ze správy CHKO.

"Příjemně mě překvapilo, že nepořádku je v krajině méně než v minulých letech, a to i kolem silnic. Snad jsou lidé uvědomělejší a trend vydrží i do budoucna," uvedl Štefka.

Velkou část brigádníků tvořily děti ze škol, oddílů či přírodovědeckých kroužků v okolních městech. Pořadatelé si pochvalují jejich pracovní nasazení.

Ochranáři dnes uklízeli hlavně střední a severní část chráněné krajinné oblasti. Na jih Moravského krasu, který těsně sousedí s Brnem, se další stovky dobrovolníků vydají v pátek 4. května. Poslední jarní úklid je naplánovaný na sobotu 12. května.

Moravský kras je nejrozsáhlejším krasovým územím České republiky. Podzemní řeka Punkva, propast Macocha nebo Rudické propadání patří k největším přírodním atrakcím na Moravě. Archeologové zase dobře znají naleziště na Býčí skále a v jeskyni Kůlna. Veřejně přístupné jeskyně, například Punkevní, Sloupsko-šošůvské, Kateřinskou a Balcarku, ročně navštíví asi 400 000 lidí.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí