zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klastr se postará o odpady v regionu

23.04.2007
Odpady
Klastr se postará o odpady v regionu
Systém odpadového hospodářství, který by zahrnoval veškeré odpady z velkého regionu

- na základě této vize vzniká na severozápadě Čech v regionu NUTS II (tj. Karlovarský a Ústecký kraj) podnikatelský klastr.

Podnikatelský klastr je, jednoduše řečeno, volné sdružení podnikatelských i nepodnikatelských subjektů, které se sdružují s cílem realizace určitého projektu (společného systému). Zájmem vznikajícího klastru je enviromentální přístup k odpadům a jejich využití jako druhotných surovin při výrobě. Iniciátorem a předkladatelem žádosti na vyhledání vhodných subjektů pro vznik klastru ENWIWA je Výzkumný ústav pro hnědé uhlí, a. s. v Mostě. Na severozápadě Čech proběhlo ve spolupráci s CzechInvestem již několik worshopů pro firmy, které by se chtěly klastru účastnit. Zdá se, že mezi podnikateli je o tuto myšlenku velký zájem.

ZAMĚŘENÍ PROJEKTU

Projekt je zaměřen na mapování a vyhledávání vhodných společností, institucí terciárního vzdělávání a výzkumných organizací pro vznik klastru zabývajícího se enviromentálním přístupem k odpadům a jejich využití jako druhotných surovin při výrobě pryžových a plastových výrobků a výrobků z vlákniny a papíru. Projekt vychází z předpokladu, že na trhu s odpady existují odpady především z komunální sféry v podobě dále enviromentálně využitelných surovin a paliv pro další výrobu.

MOŽNOSTI ZPRACOVATELSKÝCH TECHNOLOGIÍ

V rámci projektu budou zhodnoceny možnosti stávajících zpracovatelských a výrobních technologií pro uplatnění upravených odpadů, výsledky provedených zkoušek, jejich vlivy na výrobní technologie a energetickou využitelnost za účelem úspory surovin, a tím snížení výrobních nákladů.

Cílem je nastavit spolupráci firem, výzkumných ústavů a vysokých škol, vytvořit vhodné podnikatelské prostředí pro firmy zabývající se výrobou pryžových a plastových výrobků a výrobků z vlákniny a papíru, společnostmi ze souvisejících oborů, dodavatelů vstupů a poskytovateli souvisejících služeb za účelem podpory ekonomického růstu regionu a jednotlivých spolupracujících společností. Následná podpora inovací a výzkumu a vývoje, která přinese další zvýhodnění hlavně pro malé a střední podniky, pro které je výzkum a vývoj v současné době finančně neúnosný.

Ing. Petr Vlášek
Montstav, s. r. o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí