zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Trendem jsou jednoznačně zelené firmy

25.04.2007
Obecné
Trendem jsou jednoznačně zelené firmy
Kdo chce letos vydělat na akciích, měl by podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky vsadit třeba na takzvané zelené společnosti. Dbají výrazněji než ostatní na životní prostředí. "Co se týká investic, pak ve střední Evropě vidíme potenciál v Česku, ale i v Polsku a Maďarsku. Věříme například polské petrochemické společnosti PKN Orlen či maďarské bance OTP," říká.


HN: Jaké se dnes dají vysledovat trendy v investování?

Je to určitě hledání investičních řešení šitých na míru. Vzniká stále více produktů, které jsou schopné uspokojit potřeby individuálních investorů - ať jsou konzervativní či spekulativní - ať chtějí investovat v dlouhodobém či krátkodobém horizontu. Právě proto zažívají již přes 10 let velký "boom" takzvané strukturované nástroje. V Evropě jsou to certifikáty. Trendem je také investování do zelených firem.


HN: Jak perspektivní jsou tyto investice?

Nákup akcií zelených firem může přinést solidní zisky při relativně nízkém riziku. Jejich projekty jsou dotovány a ceny produktů většinou garantovány na delší časové období. To sice pokrucuje tržní mechanismy, ale pro investory to představuje formu zajištění jejich investice. Navíc aktuální debaty environmentalistů s politiky nenaznačují, že by mělo v tomto procesu dojít k razantnějším změnám.


HN: Co si myslíte i investicích do technologických akcií? Dá se odhadnout jejich vývoj?

Po obrovské bublině na konci 90. let došlo k vystřízlivění a jednoznačné změně v pohledu na technologie. Počáteční strach z těchto titulů vystřídal opětovný zájem, který už má ale zcela jiné parametry. Zvlášť v posledním roce začíná být zřejmé, že technologie už nemůžeme brát jako jednotný sektor. Také je nutné pečlivě vybírat mezi jednotlivými firmami. Mnoho technologických subjektů silně ovlivňuje obrovská konkurence a s ní spojené cenové války. To se týká například výrobců počítačových čipů nebo i mobilních telefonů. To s sebou nese velké riziko v případě, že se přestane dařit globální ekonomice a poptávka půjde prudce dolů. Takový vývoj se ale zatím nečeká - naopak poptávka z Číny, ale i z Evropy bude zřejmě i nadále velmi silná. Myslím, že letošní rok by pro technologické tituly mohl být slušný.


HN: Dočkáme se po přijetí eura nějakých změn v investování?

Globalizace trhů je nezastavitelná. Investoři už nevyhledávají jen příležitosti na domácím trhu, ale ve svých plánech expandují. Po přijetí eura se můžeme těšit především na výrazné zvýšení počtu takzvaných duálních listingů. Což znamená, že společnosti budou obchodovány na burzách ve většině zemí, ve kterých podnikají. Předpokládám, že po přijetí eura bude investování do všech investičních instrumentů poplatkově efektivnější.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí