zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Včely začaly mizet, vědci hledají vysvětlení

25.04.2007
Příroda
Včely začaly mizet, vědci hledají vysvětlení
Miliardy včel se ztrácejí beze stopy. Vědci, kteří dnes jednají o záhadném jevu na konferenci ve Washingtonu, nechápou, proč.

Poprvé si tohoto jevu všimli loni ve Spojených státech, kde včely každý rok opylovaly úrodu v hodnotě patnácti miliard dolarů. Totéž záhadné mizení se děje v Evropě a v Brazílii.

Pokaždé je to stejné. Komerční včelaři umístí včely nedaleko polí jako obvykle, vrátí se za dva či tři týdny a najdou roje zbavené včel-dělnic. Zbývá vždy jen královna a nedospělí jedinci.

Všechny dělnice, které přežily, bývají příliš slabé, než aby dokázaly plnit své úkoly.

Západní pobřeží USA tak už ztratilo šedesát procent komerční včelí populace, východní dokonce sedmdesát procent, uvádí agentura Reuters.

Náhle opuštěné úly hlásí včelaři také v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Řecku a v Británii.

Na otázku, co je příčinou, zatím není odpověď. Kdyby včely hynuly kvůli otravě pesticidy nebo zmrzly, jejich těla by ležela kolem úlů. Kdyby prchaly před nějakou hrozbou, neopouštěly by královny.

Vzhledem k tomu, že třetina americké výživy závisí na opylení, z něhož většinu zastávají včely, vzniká závažný problém.

"Jsou velmi mobilní, můžeme je chovat ve velkých počtech a přemisťovat k zemědělským rostlinám, které zrovna kvetou," řekl agentuře Reuters Jeff Pettis z Amerického ústavu pro zemědělství. "Proto jsou pro zemědělství klíčové."

Experti na konferenci u Washingtonu se pokoušejí sjednotit v názoru na to, jak včely zachránit. Pro jejich masivní vymírání v Severní Americe byl zaveden název "Colony Collapse Disorder" (CCD).

"Jde o to, že ve velmi krátkém čase vymírají celé kolonie, a navíc v době, kdy bychom rapidní vymírání nečekali: pozdě na podzim a na začátku jara," říká Pettis.

Problém včel byl shledán natolik závažným, že kvůli němu pořádal slyšení Kongres. Byl dokonce vyhlášen "Národní týden pro opylení", a sice od 24. června.

"Hlavní hypotéza je založena na tom, že mizení je způsobeno poruchami chování, v orientaci a v navigaci," říká May Berenbaum, ekolog specializovaný na hmyz na Univerzitě v Illinois.

Podobné výchylky v počtu včel byly zaznamenány několikrát od konce devatenáctého století, ale nikdy v takovém rozsahu," dodal Berenbaum.

Teorie o vlivu roztočů, pesticidů ani globálního oteplování nejsou přesvědčivé.

Jiné tvrdí, že včely nedokážou najít zpáteční cestu k úlům a že se na tom podílí možná radiace z mobilních telefonů. Zveřejnil ji britský list Independent.

"Jsem přesvědčený, že to tak může být," řekl George Carlo, ředitel velké studie, kterou si zadala americká vláda. Vědci už delší dobu dokazují, že se chování včelstev mění v blízkosti elektrického vedení a z nové studie univerzity v Landau je zřejmé, že se včely odmítají vrátit do úlu, jestliže je poblíž něj umístěn mobilní telefon.

"Radiace z telefonů ruší navigační systémy včel, brání jim najít cestu zpět do úlů," shrnuje teorie některých vědců Independent.

Dělnice se do úlů už nevrátí a nejsou k nalezení. Předpokládá se, že osaměle umírají ve velké vzdálenosti od úlu.

Náhlé mizení včel může mít katastrofální dopady. Na "včelím" slyšení v Kongresu zaznělo varování, že snížená úroda může vést k vyšším cenám potravin.

"Je to absolutní tragédie," řekl listu Globe and Mail Peter Kevan, profesor biologie z univerzity v Ontariu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí