zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úklid černé skládky u Buštěhradu spolknul statisíce korun

04.05.2007
Odpady
Úklid černé skládky u Buštěhradu spolknul statisíce korun

Asfaltová cesta poblíž viaduktu mezi Buštěhradem a kladenskou částí Vrapice již přestala děsit kolem projíždějící řidiče. Kde ještě nedávno hyzdily vzhled okolí staré pneumatiky, plastové obaly a další složky mnohdy nebezpečných odpadů, je náhle čisto. Otázkou je, na jak dlouho.

„Týden jsme ve spolupráci s firmou Real Eco Technik prováděli úklid této lokality.  O předposledním dubnovém víkendu, kdy podstatná část černé skládky byla již zlikvidována, sem někdo třemi vozy přivezl další odpad a smluvní firma ho musela následně odvézt,“ uvedl místostarosta Buštěhradu Antonín Kadlec.

Společnost, která provozuje skládku na buštěhradské haldě, z místa odvezla desítky tun odpadu. Čtyři tatry plně naložené pneumatikami vozily nepořádek na skládku u Lán, jiný nebezpečný odpad končil v podobném zařízení v Úholičkách. Kolik bude úklid stát, město ještě přesně neví.
„Čekáme na fakturu. Zatím to odhadujeme na čtyři sta tisíc korun, možná i víc. Abychom nezatížili městský rozpočet, pomohou nám sponzorské dary. Jeden již máme přislíbený,“ prozradil místostarosta.

Poslední úklid stál vlastníky pozemků přibližně 250 tisíc korun. Město ve snaze vyřešit problém  neustálého obnovování černé skládky se rozhodlo v polovině května uspořádat schůzku s vlastníky pozemků.  Požádalo o intenzivnější kontroly Policii České republiky a jedná také s bezpečnostní agenturou o možnosti monitoringu této poněkud bezprizorní lokality.

„Obávám se, že pokud nebude místo nějakým způsobem, ať již kamerovým systémem nebo ostrahou střeženo minimálně několik hodin denně, černá skládka tu vyroste znovu. Postihy za její zakládání by měly být tak vysoké, aby se tu každý bál něco odhodit. Oceňuji město, že nechalo nepořádek uklidit, ale na druhou stranu si říkám, jak je to vůbec možné, že musí doplácet na takovou bezohlednost druhých,“ poznamenal jeden z řidičů, kteří tudy často projíždějí, Martin Pech.

Buštěhradští dodatečně zjistili, že komunikaci, při níž se někteří lidé, ale i firmy naučili  skládku zakládat, postavil kdysi  podnik  SONP Poldi.
 Petr Sklenička

http://kladensky.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí