zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biopaliva budou povinná od září, řekli poslanci

04.05.2007
Zemědělství
Energie
Biopaliva budou povinná od září, řekli poslanci
V motorové naftě budou od září dvě procenta biosložky, v benzinu se dvouprocentní podíl biolihu objeví od září. Sněmovna včera schválila novelu zákona o ochraně ovzduší, která po letech dohadů zavádí povinné využívání biopaliv.

Pokud zákon schválí i Senát a neodmítne prezident, připojí se Česko k zemím, které plní záměr Bruselu: zajistit do roku 2010 podíl biopaliv ve výši 5,75 procenta.

Česká krajina se tak bude žlutit kvetoucí řepkou stále víc. Už letos rolníci oseli touto surovinou pro bionaftu na 330 tisíc hektarů, to je už asi 13 procent plochy všech polí v republice.

Jenže biopaliva mají i rub. Sami ministři upozorňují na nebezpečí miliardových daňových úniků. "Známá kauza lehkých topných olejů proti tomu může být slabým odvarem," tvrdí ministr průmyslu Martin Říman.

Ekologie i byznys

K nejvýraznějším zastáncům biopaliv patří ministři životního prostředí a zemědělství. "Vedle zlepšení ovzduší to sníží i závislost na ropě," vysvětluje první z nich, Martin Bursík, šéf Strany zelených.

Petr Gandalovič (ODS) zdůrazňuje, že využití řepky, obilí nebo cukrovky pro biopaliva vyřeší potíže rolníků s nadprodukcí. "Urychlili jsme zavedení biopaliv od září právě proto, že letos rolníci zaseli hodně řepky," dodává ministr zemědělství. Původně vláda počítala až s lednovým termínem.

Přesto jsou někteří výrobci biopaliv nespokojeni. "Jejich zavedení přichází pozdě. Začíná jen s malým podílem a není provázeno daňovými úlevami jako v zahraničí," shrnuje výhrady podnikatelů Martin Waltr, šéf představenstva Agropodniku Jihlava.

To, že kabinet biopaliva daňově nezvýhodní, motoristům palivo zdraží. Biosložky jsou totiž zatím dražší než klasická nafta či benzin. Ale například síť Benzina odhadla zdražení na desetihaléře na litr - což při cenových výkyvech pohonných hmot nemusí být u pump ani znát.

Nové kauzy na obzoru?

Skandál způsobila biopaliva ještě předtím, než je vláda stihla zavést. Kauza biolíh, zmiňovaná i v takzvané Kubiceho zprávě, spočívala ve snaze některých podnikatelů zajistit si exkluzivní podmínky pro výrobu i odbyt biolihu.

Současné obavy z daňových úniků mají jiný základ: biolíh se totiž dá pít. Neskončí-li v motoru automobilu, vydělá ilegální výrobce lihovin na jediném litru 265 korun. Tolik dělá spotřební daň na potravinářský líh.

"Dokáže stát zabránit miliardovým únikům?" ptá se spolu s ministrem Římanem i prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Odpověď je zatím váhavá. "Věřím, že systém kontroly se dopracuje," tvrdí Gandalovič. Stejně hovoří i mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták - právě celníci budou mít kontrolu na starost. Varovný signál vyslal sám ministr financí Miroslav Kalousek, pod jehož úřad celníci spadají. Patřil podle ČTK k těm poslancům, kteří hlasovali proti zavedení biopaliv
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí