zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mraků ubývá

04.05.2007
Ovzduší
Mraků ubývá
Spojené státy postupně mění postoj k ochraně světového klimatu.

Spojené státy se po delším váhání rozhodly ke spoluúčasti na mezinárodních snahách zaměřených proti možným katastrofickým změnám klimatu. Vyplývá to z prohlášení, se kterým se dostavily na washingtonský summit s Evropskou unií. Dokument, ze kterého citoval před začátkem vrcholné schůzky portál německého týdeníku Der Spiegel, obsahuje výslovné "přihlášení se" k výsledkům práce IPCC, což je mezinárodní panel o změnách klimatu. Dokument o spolupráci byl podepsán v pondělí večer.

Ba co víc, Bílý dům se ještě před summitem vyslovil i pro "konstruktivní" přípravu příští konference o klimatu, která se uskuteční letos v prosinci v Indonésii.
Kromě ochrany klimatu jednala Evropská unie s USA také o zlepšení hospodářských vztahů. Konečným cílem má být odbourání i posledních netarifních překážek ve vzájemném obchodu. Jisté je, že v době, kdy Západ musí čelit novým výzvám, a to zejména ze strany dynamicky se rozvíjejících asijských ekonomik, by obchodování bez zbytečných obstrukcí zvýšilo konkurenceschopnost obou stran. Tedy jak Evropy, tak USA.

AUTOR: Petr Němec
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí