zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Navštivte štolu Sv.Josefa v Jílovém u Prahy

13.05.2007
Geologie
Navštivte štolu Sv.Josefa v Jílovém u Prahy

Již čtvrtý rok provozuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Štolu sv. Josefa, která se stala nedílnou součástí expozice o zlatě, i když umístěnou 3 km od budovy muzea.

ŠTOLA sv. JOSEFA v Dolním Studeném

    
        Štola sv. Josefa je jedním z mnoha důlních děl významné části jílovského zlatonosného revíru - Kocourském žilném pásmu. Štola je zakreslena na jedné z nejstarších dochovaných map jílovského revíru z roku 1718. Není tedy vyloučeno, že těžařské společnosti pracující zde v 18. století, pokračovaly ve starém důlním díle, možná již z doby předhusické (nejslavnější období těžby, s velkým rozsahem důlních prací, bylo ve 14. století). Jmenována je v "Seznamu hor a cechů v obvodu královského horního úřadu v Jílovém" v druhé polovině 18. století, asi roku 1762, v Česnavském (Česenském) horstvu, jak se tato oblast nazývala. Jisté je, že původní štola se později rozrostla v důlní dílo, jehož přesný rozsah ani historie nejsou známy. Dále předkládáme některé zjistitelné údaje. Celková délka dosud známých chodeb je 280 m (z toho přístupno je 200 m). Profil chodeb je šikmý, odpovídající uložení hornin (metabazity), s mírným sklonem ve směru k řece Sázavě. Objem vytěženého materiálu z prostor, které jsou  prozkoumány činí přibližně 1100 m3. Hlavní chodby mají sklon k ústí asi 6%. Pokud by těžební práce probíhaly středověkým způsobem ražení a vždy se pracovalo jen na jediném místě ražby, potom by práce na viditelném úseku dolu trvaly okolo 26 let. Vytěžená zlatá ruda byla z dolu dopravována povozy na pravý břeh Sázavy, na Žampach, kde byly rudní mlýny a kde se také ruda vypírala. Pravděpodobně se i hlušina dostávala z větší části k uložení na pravý břeh řeky, i k úpravě cesty tímto údolím. Přesnější zprávy z historie důlního díla, o výtěžnosti dolu ap. nejsou známy. Vzhledem k blízkosti dalších starých důlních prací zde ve stráni, není vyloučeno ani někdejší spojení dolu Josef s některou z nich.

Štola je otevřena
duben - říjen:
sobota, neděle a svátky: 10 - 17 hod.
o prázdninách (červenec-srpen): také v úterý - pátek 13 - 17 hod.
V období listopad - březen: pouze pro předem objednané skupiny (nad 5 osob)
Vstupné: dospělí 30,- Kč, školní děti 15,- Kč, rodina 70,- Kč

Prohlídka začíná každou půlhodinu ("fasováním" ochranných pomůcek - přilby a pláště). Žel, není možná pro handicapované spoluobčany a osoby trpící klaustrofobií. Ve štole je po celý rok stejná teplota, okolo 8 stupňů Celsia. Vaše dotazy zodpoví a informace podá provozovatel - Regionální muzeum v Jílovém u Prahy 241 950 791
Možností jak se dostat na místo, je několik. Doporučujeme vlak - posázavský Pacifik nebo bus MHD 332 ze stanice metra Budějovická. Mototuristy upozorňujeme, že parkování u štoly není možné! Nejbližší místa k parkování najdete v Jílovém (3 km), v Kamenném Přívoze (2 km), v Horním Studeném před závodem HAKI (1,5 km), na Žampachu (0,7 km) a v Dolním Studeném u památné lípy (0,5 km). Autobus zaparkuje jen v Jílovém nebo H. Studeném. Ze všech jmenovaných míst vede ke štole trasa naučné stezky Jílovské zlaté doly. Pět minut procházkou odtud roklí Kocour je další zajímavá technická památka - železniční viadukt (nejvyšší ve stř. Evropě - 42 m), v létě je možné se na Žampachu vykoupat v řece Sázavě. Zkrátka dobrý tip na výlet pro všechny věkové kategorie.


ZDROJ: Muzeum Jílové u Prahy
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí