zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nesprávné nakládání s odpady stojí zbytečné peníze

10.05.2007
Odpady
Nesprávné nakládání s odpady stojí zbytečné peníze

ÚSTÍ NAD LABEM - Špatné nakládání občanů s odpady stojí obce každoročně několik desítek tisíc zbytečných korun, pro které by mohly najít mnohem efektivnější použití.

Například v Dolních Zálezlech mají na letošní rok plánovaný výdaj za nájem a odvoz kontejneru na velkoobjemový odpad 320 tisíc korun. Tento kontejner má sloužit objemnému odpadu, pro který nelze použít běžnou popelnici s ohledem na jeho rozměr a hmotnost. Náhodnými kontrolami pracovníci obce ale zjišťují, že náplň kontejnerů tvoří převážně listí, větve a stavební odpad. Tedy věci, které do velkoobjemového kontejneru nepatří. Také se tím porušuje vyhláška obce o systému shromažďování odpadů.

Ten, kdo takový odpad vytváří, by jej měl většinou likvidovat na své náklady. Stavební suť odvést na příslušnou skládku a třeba zeleň kompostovat. Po čase vytvořený kompost pak může majitel používat a vrátit do přirozeného biologického koloběhu.

„Vyhláška zní jasně, ale její praxe je obtížně splnitelná. Je těžké říct nějaké babičce, že posekanou trávu nemůže házet do kontejneru. Nebo když si chlapi dělají na domě menší stavební úpravy, tak těch pár koleček sutě přece nepovezou do sběrného dvora v ústeckých Všebořicích,“ podotkl starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý.

„Proto připravujeme novou obecní vyhlášku o nakládání s odpadem, která už teď prochází schvalovacím procesem na ministerstvu v Praze,“ dodal Suchý. V ní jsou podle něj podobné případy jasněji vysvětleny a ošetřeny.

Ve Velkém Březně se v boji s narůstajícím množstvím komunálního odpadu vydali cestou větší recyklace. Zamezit každoročnímu doplácení asi 200 tisíc korun za likvidaci odpadu má rozšíření sběrných míst na recyklovaný odpad.

„Ušetřené místo v popelnicích alespoň trochu zlevní cenu za odvoz. Velký ekonomický efekt to nemá, ale je to dnes celosvětový trend,“ řekl starosta Velkého Března Miroslav Moucha. Pozornost chce obec věnovat více základní škole, u níž umístí novou nádobu na PET lahve.

„Na děti by měla osvěta působit nejvíce,“ dodal Moucha. Recyklace a nakládání s odpady je problém celorepublikový a řeší se teď například i novými návrhy obalového zákona v parlamentu.
 Filip Kadeřábek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí