zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kroměříž a okolí neví, co s bioodpadem

11.05.2007
Odpady
Kroměříž a okolí neví, co s bioodpadem

KROMĚŘÍŽ, LUTOPECNY - Kam s ním? Tuto klasickou nerudovskou otázku bude řešit Kroměříž, ale i okolní obce. Oč jde? O biologický odpad. Mikroregion Kroměřížsko má sice platný plán odpadového hospodářství, kde je se zpracováváním bioodpadu počítáno, ale nemá dosud místo, kam jej ukládat. Biopas, který se o odpady stará, tak vozí biologický odpad soukromé firmě. To chce kroměřížská radnice změnit, nebude to však zřejmě snadné. Možnosti se hledají jen těžko.

Radní už uložili odboru rozvoje města vypracovat studii nakládání s biologicky rozložitelnými odpady na území mikroregionu. Kam však tento odpad ukládat není jasné.

"Nemáme zatím vhodný prostor, nemáme ani kompostárnu," uvedl místostarosta Kroměříže Petr Sedláček. Vhodných míst, kam bioodpad v okolí Kroměříže ukládat, je málo. Jedna možnost by podle místostarosty byla - na staré skládce směrem na Lutopecny. Skládka patří městu, ale je na katastrálním území Lutopecen. Ty však mají s Kroměříží špatné zkušenosti a skládka navíc jak se zdá není ani bezpečná. Kdysi tam vozil odpad Magneton. Podle lidí z Lutopecen se na ni dostalo doslova kdeco, takže Sedláček míní, že po těch zkušenostech Lutopecny nebudou chtít skladovat na svém území bioodpad.

"Je to pravda. Souhlasit s tím nebudeme," potvrdil starosta Lutopecen Josef Bazalka. Obec má nyní se skládkou jiné starosti. Podle četných náznaků stará skládka znečišťuje spodní vody. Kromě toho se lidé v Lutopecnách obávají zápachu, který by do jejich obce z bioodpadu přinášely východní větry.

V některých čtvrtích Kroměříže, například na Barbořině, přitom bioodpad lidé třídí. "Budeme muset najít nějaké řešení, anebo ten program zrušit," krčí rameny Petr Sedláček.

http://zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí