zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země vyhrály soudní spor o informace

15.05.2007
Obecné
Děti Země vyhrály soudní spor o informace

Městský úřad v Boru i Krajský úřad Plzeňského kraje nezákonně odpíraly poskytnutí stavebních povolení na billboardy podél dálnice D5

 

Krajský soud v Plzni vydal rozsudek, v němž uznal právo Dětí Země na informace o povolených stavbách billboardů podél dálnice D5, konkrétně stavebních povolení, která vydal Městský úřad v Boru.

 

“Samozřejmě nás to těší, i když jsme úspěch v soudním řízení tak trochu předpokládali, jelikož už dříve řada soudů rozhodla v podobných případech stejně,” komentuje rozsudek Martin Hyťha z Dětí Země. “Doufáme, že se úřady z rozsudku poučí a pokud bude někdo příště žádat o kopie správních rozhodnutí, nebudou činit obstrukce.”

 

Před více než rokem požádala plzeňská pobočka Dětí Země Městský úřad v Boru o poskytnutí stavebních povolení na billboardy podél dálnice D5. Ten však vydání informací zamítl, stejně jako odvolací orgán, kterým je Krajský úřad Plzeňského kraje. V odůvodnění stálo, že Děti Země podle správního řádu nedoložily právní zájem ani jiný vážný důvod, proč informace chtějí.

 

Soud konstatoval, že na poskytování informací včetně rozhodnutí úřadů se správní řád nevztahuje a prokazování právního zájmu nebo vážného důvodu při žádosti o informace není zapotřebí.

 

Na rozhodnutí soudu zatím čekají další žaloby týkající se poskytnutí informací o povolených billboardech na území městských obvodů Plzeň 3 a Plzeň 4.

 

 

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Miloslav Michalec, Krajský úřad Plzeňského kraje: 377 195 418

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí