zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá vodní elektrárna Les Království má novou čistírnu odpadní vody

16.05.2007
Voda
Energie
Malá vodní elektrárna Les Království má novou čistírnu odpadní vody
Na konci března 2007 dokončila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o., novou domovní čistírnu odpadní vody pro provoz malé vodní elektrárny Les Království. Celková investiční částka se pohybovala okolo 80 tisíc korun.

    Nová domovní čistírna odpadních vod byla dokončena na malé vodní elektrárně Les Království společnosti ilustrační foto redakceČEZ Obnovitelné zdroje, s.r.o. Umístěna byla do nevyužívané záchytné jímky na dvoře před objektem vodní elektrárny. Jemné bublinky dodávané malým membránovým dmychadlem pomáhají z odpadní vody odbourat znečisťující látky a vyčištěná voda pak potrubím vytéká do vodního toku Labe. „Tato stavba je dalším příspěvkem naší společnosti k ochraně přírody a vod.,“ říká generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.

    Elektrárna Les Království je v provozu již od roku 1923,  původní dvojčité  kotlové turbíny Francis byly v roce 2005 nahrazeny dvěma moderními horizontálními  turbínami Francis s celkovou hltností 2 x 6 m3/s, rekonstruovány byly i rozvodny vn a nn. Výkon elektrárny je v současné době 2 120 kW.

    Malé vodní elektrárny společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje lze najít po celé České republice, například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nejstarší elektrárnou je MVE Čeňkova pila na Šumavě s instalovaným výkonem 100 kW a rokem vzniku 1912. Nejnovější je MVE Bukovec u města Plzeň s instalovaným výkonem 630 kW, která je zároveň nejmodernějším zařízením svého druhu v celé ČR..

    Společnost samotná má sídlo v historické budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí