zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EcoFuel World Tour: Po 180 dnech a 45 000 km dorazila do Prahy

18.05.2007
Energie
EcoFuel World Tour: Po 180 dnech a 45 000 km dorazila do Prahy

Čtyřčlenná osádka Rainera Zietlowa, která od loňského října putuje kolem světa vozem VW Caddy na zemní plyn (CNG) přijela také do Prahy [1]. V rámci své EcoFuel World Tour urazila předtím už 45 000 km a zapsala se tak do Guinessovy knihy rekordů. V dolní části Václavského náměstí se na její příjezd přišly podívat desítky lidí, mezi nimiž nechyběl ani ministr životního prostředí Marin Bursík, náměstek ministra dopravy Petr Šlegr či pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek. „Zemní plyn má v dopravě velkou budoucnost. Jeho dopady na životní prostředí jsou zásadně nižší než u ropných paliv a je tak vhodným přechodem k budoucnosti paliv z obnovitelných zdrojů,“ říká ministr Bursík.

EcoFuel World Tour už na své cestě, která čítá už bezmála 180 dní, navštívila 5 kontinentů a nikde neměla žádné problémy s tím, že posádka cestuje výhradně na stlačený zemní plyn. Automobil, s nímž Reiner Zietlow objíždí svět, produkuje o 25 % méně CO2 než srovnatelný vůz na benzinový pohon.

Zemní plyn má perspektivu zejména ve městech. „Potvrzuje to třeba příklad Berlína, který má projekt 1000 taxíků šetrných k životnímu prostředí a auta či autobusy na zemní plyn jsou tam běžným jevem. Ostatně s autobusy na zemní plyn se můžeme setkat i v řadě našich měst,“ potvrzuje to Martin Bursík. „Ministerstvo dopravy má svůj program obnovy vozového parku veřejné dopravy, kde podporuje právě autobusy na zemní plyn, čili cesta je otevřená,“ doplňuje ho náměstek ministra dopravy Petr Šlegr. Podle radního Petra Štěpánka má zemní plyn budoucnost i v Praze. „Mě o tom nemusí nikdo přesvědčovat, ostatně využití zemního plynu v dopravě je také součástí akčního plánu pražské energetické koncepce, který jsme schválili v úterý,“ říká Štěpánek.

V České republice je v současné době 17 plnicích stanic na CNG a jejich počet se rychle zvyšuje. K dostání je minimálně šest typů osobních a pět dodávkových vozů na toto palivo a i tato nabídka se nepochybně bude rozšiřovat. V blízké budoucnosti chce českým řidičům takový vůz nabídnout i mladoboleslavská Škoda.

Fotografie najdete u této zprávy na www stránkách MŽP.

Další informace:

www.ecofuel-world-tour.com

www.cng.cz

www.cpu.cz

 

Poznámky:

[1] Příjezd posádky EcoFuel World Tour byl součástí doprovodného programu Týdne udržitelného rozvoje 2007, který na téma Udržitelná doprava pořádalo MŽP spolu s Ministerstvem dopravy, velvyslanectvími Francie, Švédska, Švýcarska a Velké Británie a dalšími partnery. Více viz www.env.cz
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí