zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úsporná auta už nebudou přehnaně drahá

25.05.2007
Energie
Úsporná auta už nebudou přehnaně drahá
Zájem motoristů o auta s nízkou spotřebou lze pozorovat už od první ropné krize před čtyřiatřiceti lety.

Až dosud ale platilo, že snížení spotřeby paliva bylo vykoupeno neúměrně vysokou cenou. To se však postupně mění.

Když Ferdinand Piech končil v roce 2002 ve funkci šéfa koncernu Volkswagen, vyrazil na valnou hromadu automobilky ve své největší pýše. V malém doutníkovitém autě, pod jehož uhlíkovou kapotou pracoval jednoválcový turbodiesel se spotřebou jeden litr nafty na sto kilometrů.

Piech tehdy během cesty se svým "jednolitrovým" modelem dosáhl ještě nižší spotřeby - 0,89 litru na sto kilometrů, a to při průměrné rychlosti 72 km/h. Už tehdy bylo ale jasné, že auto vybavené ultralehkými materiály nemá kvůli vysoké ceně moc šancí na úspěch. Ba co víc, Piechův nástupce Bernd Pischetsrieder zastavil kvůli nízké rentabilitě i výrobu sériových, takzvaných třílitrových aut - modelů Volkswagen Polo 3L s průměrnou spotřebou 2,99 litru nafty a Audi A2 3L s hliníkovou karosérií, které si řeklo o 3,1 litru.

Diskuse kolem emisních limitů však zájem motoristů o úsporná auta znovu oživila. A ozval se i Ferdinand Piech, kterého u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin navštívil redaktor listu Braunschweiger Zeitung. "Mluvil jsem s dodavatelem, který si troufá během dvou let zajistit součástky pro výrobu jednolitrového auta za cenu kolem pěti tisíc eur, namísto původně předpokládaných pětatřiceti tisíc. Tím by se vůz stal dostupný běžnému motoristovi," prohlásil Ferdinand Piech.

Samotný Volkswagen však prozatím volí kompromisní řešení. Modely s názvem Blue Motion mají s pomocí vylepšené aerodynamiky, jiného zpřevodování a úzkých pneumatik oproti běžným verzím spotřebu o několik desetin litru nižší. Typ Polo Blue Motion s motorem 1.4 TDI se spotřebou 3,9 litru nafty už se prodává (v Česku stojí 480 400 korun), o dvě třídy větší Passat Blue Motion s motorem 1.9 TDI (spotřeba 5,1 litru/100 km) se do prodejen chystá v létě. Oba modely jsou sériově vybaveny filtrem pevných částic, zato však chybí zařízení, které by vypínalo motor při stání na křižovatkách. Sytém Start-Stop, jenž se objevil už v Golfu Ecomatic počátkem 90. let, však u zákazníků propadl. "Pokud musím na semaforech sešlápnout spojkový pedál, aby motor zhasl, pak můžu klidně otočit i klíčkem v zapalování," říká šéf vývoje automobilky Ulrich Hackenberg. "Jestliže s něčím podobným v budoucnu přijdeme, půjde o daleko inteligentnější řešení."


Smart je rekordman

Nejslavnější výrobce minivozů, značka Smart, se však systému Start-Stop nebojí a hodlá jím vybavit novou generaci modelu Fortwo ještě letos. I bez toho je vozítko Smart s turbodieselovým motorem o objemu 0,8 litru již dnes nejúspornějším autem na trhu. Dvoumístný kolibřík si vystačí průměrně jen se 3,3 litru nafty a dokazuje, že úsporné auto nemusí být nutně drahé. V prodeji je za 294 000 korun.

Šetřivým dieselovým motorům zatím nemohou benzinové agregáty konkurovat. Ani hybridní technologie nedokázala rekordy naftových motorů pokořit. Průkopník mezi hybridy, Toyota Prius, si řekne v průměru o 4,3 litru benzinu. Zákazník musí v tomto případě za úsporu navíc slušně zaplatit - prius stojí nejméně 824 900 korun. "Pro Evropu začne mít hybridní systém význam jen tehdy, pokud bude spřažen s naftovým motorem," myslí si šéf Opelu Hans Demant. Jeho automobilka spolupracuje s Mercedesem na vývoji právě takového auta. Hybridní model Astra, který vystavila už před dvěma lety na detroitském autosalonu, má podle propočtů výrobce spotřebu "výrazně pod čtyři litry". Kdy se vůz objeví v prodeji, však automobilka zatím nezveřejnila.


Čekání na Loremo

Splní-li mnichovská automobilka Loremo své sliby, bude rok 2009 v historii úsporných aut výrazným milníkem. Právě tehdy má začít sériová výroba čtyřmístného vozu Loremo LS s průměrnou spotřebou pouhých 1,5 litru nafty. Pod kapotou lorema pracuje dvouválcový turbodiesel s výkonem 20 koní, který dokáže vůz s aerodynamickými tvary rozjet až na rychlost 160 km/h, sprint na stovku zvládne podle výrobce za dvacet vteřin. Za model Loremo LS si automobilka účtuje v přepočtu zhruba 300 000 korun, silnější Loremo GT s tříválcovým motorem (50 koní, 220 km/h, z nuly na sto kilometrů za devět vteřin, spotřeba 2,7 litru) vyjde zhruba na 450 000. Kvůli výrazně splývavé střeše jsou zadní sedadla vozu umístěna proti směru jízdy, aby měli cestující kam složit hlavu. V sériové výbavě lorema mají být airbagy, autorádio i filtr pevných částic. Za příplatek bude klimatizace, navigace, palubní počítač nebo kožené potahy sedadel. Loremo lze objednat už dnes - registrace do pořadníku je možná na internetových stránkách výrobce. n


Autor je spolupracovníkem redakce


Do města se hodí hybridy

Udávaná spotřeba naftových motorů zní obvykle lákavě, její dosažení však má svá pravidla. Aby byla jízda s dieselem skutečně úsporná, musí být relativně dlouhá - naftové motory se oproti benzinovým pomaleji zahřívají na provozní teplotu. Krátké trasy ujeté se studeným dieselem tak mohou být z pohledu spotřeby paliva dokonce méně výhodné než cesta se srovnatelným benzinovým motorem. Řidič, který denně cestuje jen několik kilometrů do práce, tak nákupem dieselového auta ve skutečnosti nic neušetří. Pokud trasa jeho cesty vede navíc po městě, stává se ideálním kandidátem pro nákup hybridního auta. Tento typ vozů akumuluje energii vznikající při brzdění, aby ji následně využil pro pohon přídavného elektromotoru.

Hybridní automobily jsou zatím výsadou japonských značek a používají výhradně benzinové agregáty. Kromě Toyoty s modelem Prius využívá hybridní technologii také Honda - její civic je vůbec nejlevnějším hybridním autem na trhu, vyjde na 649 000 korun a v průměru spotřebuje 4,6 litru benzinu na 100 km. Prim v uvádění hybridních modelů má ale luxusní odnož Toyoty, značka Lexus. Její nabídka zahrnuje limuzínu vyšší střední třídy i SUV. V létě přijde na trh luxusní koráb 600h, který představuje alternativu pro Mercedes S nebo BMW řady 7. (STE)


Toyota Prius je průkopníkem mezi hybridními auty, na českém trhu vyjde na 824 900 korun. To sice není málo, ale průměrná spotřeba vozu činí jen 4,3 litru benzinu na 100 km. Očekává se, že v dohledné době budou ceny úsporných aut postupně klesat.


Pouhých 1,5 litru nafty na 100 km má spotřebovat 3,84 metru dlouhý vůz Loremo s karoserií vážící jenom 450 kilogramů. Do sériové výroby má přijít v roce 2009 za cenu od 300 000 korun.


Lexus 600h, první hybridní auto s osmiválcovým motorem, do Česka dorazí v červnu. Ceny zatím automobilka nezveřejnila, v sousedním Německu se prodává za 82 000 eur, v přepočtu zhruba 2,4 milionu korun. Velká a silná limuzína spotřebuje na sto kilometrů v průměru 9,3 litru benzinu.


Smart Fortwo je nejúspornějším autem, které si lze momentálně koupit. Stojí 294 000 korun a na sto kilometrů mu stačí 3,3 litru nafty.


Volkswagen při vývoji úsporných aut vsadil na kombinaci dieselového motoru s užšími pneumatikami a jiným odstupňováním převodovky. Model Passat Blue Motion s průměrnou spotřebou 5,1 litru dorazí do Česka v červnu, jeho cena se bude pohybovat kolem 800 000 korun.


Koncept "litrového" volkswagenu dosáhl v běžném provozu spotřebu 0,89 litru nafty na sto kilometrů.

AUTOR: Jakub Stehlík

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí