zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká žaloba firmám víc povolenek nepřinese

29.05.2007
Ovzduší
Česká žaloba firmám víc povolenek nepřinese
Česká republika zažaluje Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek na léta 2008 - 2012. I kdyby ale země u Evropského soudního dvora vyhrála, českým firmám to příliš nepomůže.

"Než verdikt padne, může to trvat i čtyři pět let. A do té doby budou muset české podniky vystačit s přídělem povolenek, jaký z Bruselu dostaly," říká expert na povolenky z ministerstva životního prostředí Jaroslav Suchý.

Česká republika žádala v Bruselu o povolenky na 102 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Evropská komise však návrh seškrtala na necelých 87 milionů tun. Stále je to ale více, než české firmy vyprodukovaly v prvních dvou letech fungování povolenkového systému, kdy měly přiděleno téměř 98 milionu tun emisí.

I proto firmy přebytečné povolenky prodávaly. Jen energetická firma ČEZ si díky tomu zvedla zisk zhruba o miliardu korun ročně.

Firmy: Příděl nestačí

Přesto část politiků a většina domácích průmyslníků tvrdí, že limit 87 milionů tun ročně domácím firmám v rychle rostoucí ekonomice nestačí, podniky budou muset povolenky nakupovat na trhu a poškodí je to v konkurenčním boji.

Že jim žaloba v příštích letech více povolenek nepřinese, potvrdil HN i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který žalobu u kolegů z vlády prosazoval: "Žaloba nemá odkladný účinek a příděl z Bruselu musíme zatím akceptovat."

Proti tomu, jak Evropská komise rozděluje povolenky, už dříve u Evropského soudního dvora protestovalo i Slovensko. Jeho žádost Brusel seškrtal ještě více než naši - o plnou čtvrtinu. K oběma zemím se připojí i Polsko, kterému komise seškrtala povolenky o 27 procent. V pátek to potvrdil tamní ministr životního prostředí Jan Szyszko. Podobný krok se čeká i od Maďarska. A i u těchto zemí padne verdikt nejspíš až za několik let.

Rozhodnutí vlády o žalobě proti komisi přivítal Svaz průmyslu a dopravy. "Vláda chrání oprávněné zájmy České republiky. Rozhodnutí Evropské komise totiž znamená tak velkou redukci povolenek, že může omezit rozvojové plány průmyslu a limituje hospodářský růst země," říká ředitel sekce hospodářské politiky Svazu Boris Dlouhý.

Zelení nesouhlasí

Vláda chce u Evropského soudního dvora argumentovat tím, že Brusel při rozdělování povolenek jednak zvolil špatnou metodiku, jednak vycházel z chybných předpovědí o hospodářském růstu v České republice i o skutečné produkci emisí skleníkových plynů v posledních letech.

S tím nesouhlasí ministr životního prostředí Martin Bursík a jeho další kolegové ze Strany zelených. "U evropského soudu máme velmi malou naději na úspěch," tvrdí Bursík. Podle něj v posledních letech stoupá produkce emisí v zemi kvůli růstu průmyslové výroby a rostoucí spotřebě energií zhruba o půl procenta ročně, bruselský příděl přitom umožňuje v příštích letech růst emisí až o celé procento.

"Je to dostatečná rezerva. A to ministerstvo průmyslu ani nepočítá s úsporami energie a s tím, že ČEZ modernizuje své elektrárny a snižuje objem emisí," řekl HN Bursík. "Měli bychom se spíše soustředit na princip, ne na pocit vlastní ukřivděnosti," dodal.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí