zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Envikongres jednal o odpadech

30.05.2007
Odpady
Envikongres jednal o odpadech
Stěžejní doprovodný program Ekologických veletrhů Envikongres 2007 se v úvodním dnu zaměřil na aktuální problémy odpadového hospodářství, tj. připravované změny evropské i české legislativy, možnosti snížení podílu skládkovaného biologicky rozložitelného odpadu a zpřísnění podmínek ukládání odpadů na skládky.

Jak konstatovali přítomní odborníci z Ministerstva životního prostředí ČR, situace v nakládání s odpady se u nás v posledních letech výrazně zlepšila a je na srovnatelné úrovni se státy západní Evropy, i když v některých oblastech se cíle stanovené Plánem odpadového hospodářství ČR stále nedaří plnit. K našim úspěchům patří například snižování produkce odpadů ve vztahu na jednotku a vývoj HDP, pokles produkce nebezpečného odpadu nebo zvýšení podílu využitých obalových odpadů. Podle poslední evropské statistiky dosáhla ČR stejně jako Německo 44% recyklace plastových odpadů, což je nejvyšší hodnota v Evropě. Naopak k problematickým oblastem patří nakládání s biologicky rozložitelným komunálním odpadem, jehož množství ukládané na skládky se nedaří snižovat potřebným tempem, ale v poslední době naopak roste.

Envikongres jednal také o připravované evropské směrnici o odpadech, která s ohledem na energetickou účinnost označuje spalovny za zařízení pro využití odpadu. Česká republika, která se obává nárůstu přeshraniční přepravy směsného komunálního odpadu, naopak prosazuje klasifikaci spalovny jako zařízení pro odstranění odpadu. K zajímavým tématům konference patřilo také nakládání s odpadem v rizikových situacích jako jsou povodně a jiné přírodní katastrofy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí