zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Severočeské doly chtějí překročit limity těžby

02.06.2007
Obecné
Severočeské doly chtějí překročit limity těžby
Severočeské doly s podporou vládní ODS chystají generální útok na limity, které omezují těžbu hnědého uhlí. Půjde-li vše podle jejich plánů, nejpozději na začátku příštího roku osloví vládu s tím, že nic nebrání tomu, aby vkročily do dosud zakázaného území. Alespoň na čáře Libkovice - Mariánské Radčice - Braňany.

Vládní programové prohlášení sice jednoznačně zakotvilo nepřekročitelnost hranice, nicméně ministr průmyslu Martin Říman se netají tím, že není limit jako limit.

Tedy - kvůli rozšíření těžby v Severočeských dolech by se nemusely bourat vesnice. Důl Bílina by se k některým obcím přiblížil jen na "bezpečnou" vzdálenost. A to je jiná situace, než v jaké je Mostecká uhelná. Ta také chce rozšiřovat těžbu, jenže jí stojí v cestě obydlené území.

Území nikoho

Ani u Severočeských dolů tak docela neplatí, že by se vlamovaly na území nikoho. Holá planina zbyla už jen po obci Libkovice, o jejíž bourání kvůli těžbě se doslova bojovalo na začátku devadesátých let. A díky tomu vznikly i limity.

Pod Libkovicemi leží miliony tun uhlí a o ty nyní jde především. Kdysi se tu hnědé uhlí těžilo hlubinně, dnes by se Severočeské doly chtěly k uhlí dostat z povrchu.

Těžbu však chtějí rozšířit i dalším směrem. Tak vyjednávají s místními obcemi, které by v takovém případě měly doly na dohled. Braňany, Mariánské Radčice a Lom se zatím příliš vstřícně netváří.

"Tohle se nás dotýká opravdu hodně a prolomení limitů se nám nelíbí. Čekáme na výsledky studie o množství prachu a hluku v obci," říká starostka obce Mariánské Radčice Vlasta Tůmová (KSČM). A podobně mluví i starosta Braňan Vlastimil Krupka, kterého do křesla starosty také vynesli komunisté. Josef Neték, starosta Lomu a také komunista, je ještě jednoznačnější: "Zastupitelstvo s těžbou a prolomením limitů nesouhlasí. Stanovisko jsme zaslali ministerstvu životního prostředí."

Obce se obávají prachu a hluku a jsou rozhodnuty - pokud by vláda rozšíření těžby povolila - požadovat kompenzace.

Příklady táhnou

Severočeské doly by chtěly na dotčeném území vytěžit 120 milionů tun uhlí a za to jsou ochotny leccos slíbit. "Zásoby, které tam leží, jsou ale mnohem vyšší. V zemi by zůstalo dalších 400 milionů tun, a na ty by nikdo ruku nevztáhl. To, že by těžba nepokračovala, by mohl zaručit i zákon," říká šéf Severočeských dolů Jan Demjanovič.

Prolomením limitů by se Severočeským dolům, které plně ovládá polostátní energetický kolos ČEZ, prodloužila těžba až do roku 2050. Vytěžení 120 milionů tun uhlí by při dnešních cenách znamenalo zisk zhruba 40 milionů korun.

Vedení Severočeských dolů ale musí vyřešit i další problémy. Pozemky, pod kterými uhlí leží, mají různé vlastníky, například i Mosteckou uhelnou. A s nimi je potřeba se dohodnout. V případě Mostecké uhelné to zřejmě problém nebude. "Jsme rádi, že se tomu projektu začali věnovat, posun v limitech je i v našem zájmu," říká spolumajitel Mostecké uhelné Petr Pudil. Nevylučuje přitom, že státní uhelná firma má šanci na úspěch. Respektive si nedovede představit, jak by se vyvíjela česká energetika, kdyby Severočeské doly projekt neprosadily.

"I když se jim těžit za limity podaří, bude situace na trhu s hnědým uhlím vzhledem k rostoucí poptávce napjatá. Ale kdyby těžit nemohli, tak už vůbec nevím, jak by se to řešilo," uvedl Pudil.

Mostecké uhelné limity těžby brání v rozletu ještě více než Severočeským dolům. A tak i ona vyjednává především s obcemi. Jenže - obyvatelé Horního Jiřetína a Černic už dlouhou dobu proti proboření hranic, které jejich vesnice chrání, aktivně vystupují, brání se místními referendy. Museli by se totiž stěhovat, jejich obce by padly.

Pudil tvrdí, že jednání nejsou bezvýsledná. "Výsledky pro nás vycházejí docela příznivě. Větší polovina lidí je ochotna o prodeji svých pozemků jednat, postoj té druhé poloviny záleží na tom, jak se k problému postaví stát. Určitě by mělo význam, kdyby řekl, že těžba je v celospolečenském zájmu," soudí.

Test soudržnosti vlády?

Proti zájmům hnědouhelných dolů tvrdě stojí zelení. Ti kabinet přiměli, aby se vláda zavázala k zachování limitů, ministerstvo životního prostředí vedené šéfem strany zelených Bursíkem již jednou plány Severočeských dolů zamítlo.

Nicméně pokud by se plány Severočeských dolů skutečně dostaly až na vládní stůl, mohlo by hlasování dopadnout v jejich prospěch. Bursík ne vždy vyhrává. To ukázal jeho spor s Římanem o to, zda Praha zažaluje Brusel kvůli tomu, že Česku seškrtal požadované množství emisních povolenek. Ministři ODS ministry Strany zelených prostě přehlasovali.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí