zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polské pláže částečně mizí

10.06.2007
Geologie
Polské pláže částečně mizí

 Polské břehy Baltu jsou  ničeny a ubývá jich po celé délce. Je to výsledek přírodních procesů, ale také činnosti člověka.

Polské pobřeží Baltského moře je dlouhé 498 kilometrů. Z toho okolo 60 procent podléhá stálému ničení.

Ničení spočívá mimo jiné v zabírání pásma souše mořem. Geolog Dobracki odhaduje, že každý rok Polsko přichází o 50 hektarů pobřeží. Nejhorší je podle něj situace na západním pobřeží. Ohrožen je také poloostrov Hel kvůli nedostatečné šířce nebo kosy, což jsou úzké dlouhé písčité poloostrovy, které oddělují od moře jezera. Zmenšují se pláže u jezera Bukowo, Kopań nebo jezer Serbsko a Resko. "Jediným místem, o němž je možné říci, že pláže přirůstají, je kus mezi Świnoujściem a Miedzyzdrojemi," upřesnil geolog.

Samosprávy zkoušejí bojovat proti živlu a vymýšlejí různé druhy zabezpečení. Nábřeží mají chránit betonové struktury nebo dosypávání písku vytěženého z mořského dna. Moře ale ničí takové konstrukce obvykle už po dvou až třech letech, později je třeba vytvořit nové. Zabezpečení břehu je přitom velmi drahé.

Hlavní příčinou rozšiřování plochy Baltského moře je tání ledovců, geologické procesy na Skandinávském poloostrově a bouře, které jsou nyní častější než minulosti.

ZDROJ: ww.aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí