zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrné elektrárny se v sobotu otevřou lidem

12.06.2007
Energie
Větrné elektrárny se v sobotu otevřou lidem

KDE: Větrné elektrárny na Vysočině (Pavlov u Jihlavy), v Jihomoravském (Břežany u Znojma), Olomouckém (Protivanov a Drahany v okrese Prostějov, Hraničné Petrovice na Olomoucku), Libereckém (Jindřichovice pod Smrkem), Moravskoslezském (Odry–Veselí v okrese Nový Jičín), Ústeckém (Nová Ves v Horách u Litvínova, Rusová–Podmíleská výšina a Loučná pod Klínovcem na Chomutovsku) a Pardubickém (Žipotín na Svitavsku) kraji

KDY: Sobota 16. června od 9:00 do 16:00 hodin

CO: Den otevřených dveří větrných elektráren: Provozovatelé odpovídají na dotazy, každou celou hodinu u každé elektrárny prezentace s výkladem, možnost nahlédnout do útrob elektrárny, příležitost přesvědčit se osobně o provozu a výsledcích této technologie, informační publikace zdarma, prodej triček Čistá energie.

KDO: Organizuje Hnutí DUHA s provozovateli větrných elektráren


Den otevřených dveří větrných elektráren pořádají v sobotu Hnutí DUHA a energetické společnosti z celé republiky.

Akce je připravena jako ideální příležitost pro sobotní rodinný výlet. Lidé si mohou prohlédnout elektrárnu a na místě budou provozovatelé připraveni odpovídat na dotazy. Každou hodinu proběhne ucelená prezentace s výkladem. Pro každého bude připravena informační publikace zdarma. Více informací včetně podrobností, jak se dostat k jednotlivým elektrárnám: www.hnutiduha.cz/vitr.

První podobná akce u nás proběhla loni a byla nečekaně velkým úspěchem. Větrné elektrárny tehdy navštívilo 3500 lidí. V jednom místě pro nápor zájemců museli akci protáhnout do neděle.

Projekty větrných elektráren, se kterými lze v České republice realisticky počítat do roku 2010, by měly snížit exhalace oxidu uhličitého o ekvivalent provozu půl milionu automobilů. Výzkum veřejného mínění ukázal vysokou podporu pro tyto projekty: zastánci u nás čtyřikrát převažují nad odpůrci [1].

Jedna moderní turbína vyrobí energii pro více než 1000 domácností. V Evropské unii větrné elektrárny vyrábějí více energie, než činí kompletní výroba České republiky, včetně exportu.

Cena větrné energie rapidně klesá: během posledních dvaceti let se snížila na pětinu. Čistý proud z větrných elektráren bude zároveň vítaným zdrojem peněz i pracovních míst pro řadu obcí.

Hnutí DUHA stavbu větrných elektráren podporuje: ovšem ne vždy, bezhlavě a za každou cenu.

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
„Lidé v sousedství zahraničních větrných farem potvrzují, že jejich obavy z poškození krajiny, hluku nebo odlivu turistů se po spuštění většinou rozplynuly. Moderní větrné technologie mají také daleko lepší výsledky než starší projekty. Přitom pomohou podstatně snížit exhalace a devastaci uhelnými či uranovými doly. Den otevřených dveří umožní tisícům lidí, aby se o tom přesvědčili na vlastní oči.“


Kontakt:
Martin Mikeska, telefon 603 780 670, 545 214 431, email martin.mikeska@hnutiduha.cz
Petr Holub, telefon 604 177 711, email petr.holub@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě na http://www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=202&year=2004

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí