zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zrodil se první skutečně ekologický dům

14.06.2007
Obecné
Zrodil se první skutečně ekologický dům

Ve Velké Británii byl představen dům, který neškodí životnímu prostředí. Byl nastaven vysoký standard pro bydlení budoucnosti

Dům s dvěma ložnicemi podle BBC izoluje o 60 % lépe než běžné domy. K jeho vybavení patří samozřejmě solární panely, zásobník na biomasu a zařízení pro úsporné zacházení s dešťovou vodou. Dům byl představen v anglickém Watfordu na výstavě Offsite 2007. Pravidla, podle kterých byl dům konstruován, se mají v roce 2016 stát standardy pro ekologické a úsporné bydlení ve Velké Británii.

Dům neprodukuje žádné uhlíkové emise a splňuje takzvaný Code for Sustainable Homes ve všech bodech. Okolo čtvrtiny všech emisí totiž ve Velké Británii produkují domácnosti. Podle korespondenta BBC Roryho Cellan-Jonese je dům zvaný Kingspan prvním, který splňuje poslední šestou úroveň požadavků na bydlení.

Dům generuje svoji vlastní energii, navíc pokud jsou obyvatelé na dovolené, vyprodukovaná energie je směrována do národní elektrické sítě (National Grid). Podle projektantů má být platba za rok používání elektrické energie přibližně 31 liber, zatímco obvykle Britové platí okolo pěti set liber. Dalším zajímavým zařízením je zásobník na biomasu, využívající k pohonu dřevěné brikety. Emise, které vnikají spalováním uhlí, jsou zcela odbourány.

Odpad je tříděn a jeho část je spalováním měněna v energii. Dům je vybaven elektronikou, která informuje obyvatele domu o případném plýtvání energií. I samotná stavba domu vyjde podle expertů společnosti Kingspan asi o 40 procent levněji, než je tomu u ostatních stejně velkých domů. Pokud by bylo domů postaveno více, náklady by mohly být dále snižovány.

http://digiweb.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí