zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úpravna vody v Plavu bude pracovat ekologičtěji

18.06.2007
Voda
Úpravna vody v Plavu bude pracovat ekologičtěji

Vodohospodáři ukončili na Úpravně vody v Plavu na Českobudějovicku projekt s názvem Zajištění standardů Evropské unie ve vodárenské soustavě jižní Čechy. Projekt zahrnoval opravu vnitřku dálkového potrubí mezi vodojemem Zdoba u Temelína a vodojemem Hodušín na Táborsku v délce 40 kilometrů a rekonstrukci kalového hospodářství na plavské úpravně. 

V praxi to znamená zvýšení kvality pitné vody i ekologičtější nakládání s kaly. Vedoucí úpravny v Plavu František Rytíř k rekonstrukci kalového hospodářství doplil, že organické znečištění a nerozpustné látky, které se usadí v usazovacích nádržích na filtrech, se dříve vypouštěly na kalové laguny umístěné ve Vidově. Odtud pak byly nákladními auty odvezeny na skládku do Olešníku.

Nyní se kaly zpracovávají pomocí kalolisu, kde se je podaří slisovat na 30 - 35 procent sušiny. Tato hmota se snadněji převáží a v dohledné době vodohospodáři počítají i se zpracováním na kompost. Už se podle Rytíře uzavírají první smlouvy s firmami, které budou kaly kompostovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí