zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Srnčata: zabíjí nás i milovníci přírody!

18.06.2007
Příroda
Srnčata: zabíjí nás i milovníci přírody!
Milovníci přírody zabíjejí stále více srnčat! V posledních dnech jsme ve stanicích pro handicapované živočichy zbytečně přijali nebývalé množství srnčat! Každý rok apelujeme na milovníky přírody, aby na mláďata nesahali. Každým rokem však počet srnčat v záchranných stanicích roste. Většina z nich přichází o svou svobodu zbytečně! Pomoc potřebují jen zraněná zvířata! Jen ve stanici v Pátku u Poděbrad přijali v poslední době 9 srnčat, z toho minimálně 5 v klidu dál mohlo zůstat ve volné přírodě!

     Na srnče se nesahá! Pokud leží v klidu někde v trávě, není opuštěné a žádnou pomoc nepotřebuje! Dotykem ho člověk zabíjí. Přenáší totiž na něj svůj pach a to jeho matku odradí od další péče. Srnče pak uhyne hladem.

      Opuštěné srnče poznáte tak, že zmateně pobíhá, píská a kvílí. Zvuky jsou slyšet i půl kilometru daleko. Takové srnče už pomoc člověka skutečně potřebuje. Stejně tak srnče, které krvácí či někde poblíž leží jeho uhynulá matka. V takovém případě můžete rozjet záchrannou akci. Stačí jen málo. Zavolat nejbližší záchrannou stanici. Její pracovníci se o ně postarají. Nutno však podotknout, že když srna vyroste v lidské péči, je její návrat do volné přírody velmi komplikovaný. Jde-li o srnce, pak ho zpět vypustit vůbec nelze, neboť je vůči člověku velmi agresivní a může ho i zabít! Takové zvíře je odsouzeno žít do smrti ve výběhu či v oplocených oborách.

      Nevozte srny v autech! Srna je podle zákona zvěř. V případě, že se mláděte ujmete, můžete být obviněni z trestného činu pytláctví! Proto, je-li to nezbytné, volejte vždy záchrannou stanici.

      Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí