zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká obchodní inspekce potvrdila závěry Arniky a nařídila stažení nevyhovující hračky z PVC

27.06.2007
Chemické látky
Česká obchodní inspekce potvrdila závěry Arniky a nařídila stažení nevyhovující hračky z PVC

PRAHA – Poté, co občanská sdružení (1) včetně Arniky zveřejnila výsledky testů pěti hraček na obsah nebezpečných ftalátů, zadala jejich prověření také Česká obchodní inspekce (ČOI). Po zveřejnění analýz našla ČOI z pěti testovaných hraček z měkčeného PVC na trhu už jen dvě. „V obalu na pěnové kostky bylo podezření na nadlimitní obsah ftalátů zakázaných ve výrobcích pro děti, zatímco v obalu na obrázkovou knížku ftaláty zjištěny nebyly. Obal na knížku je měkčený di-isononyladipátem. Ten je rovněž ze zdravotního hlediska problematický, ale zatím se na jeho použití nevztahují žádná legislativní omezení,“ shrnula výsledky testů provedených zlínskou laboratoří vedoucí kampaně Arniky „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková.

ČOI zadala posouzení na obsah nebezpečných ftalátů ve dvou hračkách u Státního zdravotního ústavu. „V dopise zaslaném Arnice inspekce potvrzuje správnost našich závěrů. V obalu na kostky byla zjištěna nadlimitní koncentrace di(2-ethylhexyl)ftalátu a na výrobek byl vydán zákaz prodeje. V obalu na knížky ftaláty zjištěny nebyly, což opět souhlasí se závěrem našeho šetření. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k větší bezpečnosti dětí před chemickými látkami obsaženými v hračkách z PVC. Nejlépe by však podle našeho soudu bylo, kdyby se hračky s ohledem na zdraví dětí i na životní prostředí vyráběly z jiných materiálů, než z problematického PVC. To je také cílem petice „Za náhradu PVC“, kterou dosud podepsalo přes tisíc lidí a další podpisy stále přibývají,“ řekla Jopková.

Hračku v závadném obalu z PVC měkčeného ftaláty do České republiky dovezl ADC Blackfire Entertainment a vyrobila ji firma GALT v Anglii. „To dokazuje, že problematické hračky nemusejí pocházet jenom z asijských trhů. Větším a obecným problémem zůstává výroba z PVC, které je nutné změkčovat. Pokud budou testy i nadále odhalovat toxické látky v hračkách a v dětských výrobcích z PVC, dá se očekávat, že sami rodiče se začnou rozhlížet po jiných materiálech. Plastové výrobky je však nyní těžké rozeznat. Jsou-li z PVC, výrobci a prodejci se tím neradi chlubí. Součástí požadavků naší petice je proto i zavedení povinného a transparentního označení materiálu, z něhož jsou výrobky zhotoveny,“ zhodnotil situaci tiskový mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Fotografii hračky v závadném obalu, kterou ČOI nařídila stáhnout z prodeje najdete na této adrese:

http://pvc.arnika.org/obr/Kostky.jpg  V případě zájmu, vám ji můžeme poslat v tiskovém rozlišení.

Poznámky:

(1) Spolu s Arnikou zveřejnila výsledky testů ještě Sdružení obrany spotřebitelů a Ekologický právní servis. Viz tisková zpráva ze dne 27.3.2007: www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí