zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Globální oteplování v Asii "zabilo" na 77 tisíc lidí

03.07.2007
Ovzduší
Globální oteplování v Asii  zabilo  na 77 tisíc lidí
Na 77 000 lidí zemře ročně v Asii a Tichomoří v přímém či nepřímém důsledku klimatických změn. Tento počet tvoří polovinu všech úmrtí z těchto příčin, která jsou registrována na celém světě. Oznámila to včera Světová zdravotnická organizace (WHO), na jejíž popud se tento týden v malajsijské metropoli sešli odborníci ze 14 zemí, aby diskutovali o hrozbě, kterou znamená globální oteplování pro zdraví obyvatel v asijsko-tichomořském regionu.

"Už jsme došli do kritického bodu, v němž globální oteplování mělo a má vážný dopad na životy a zdraví lidí," upozornil v komuniké regionální ředitel WHO pro oblast západního Tichomoří Šigeru Omi. Tento problém "bude pro lidstvo představovat hrozbu ještě větší v příštích desetiletích, pokud nezačneme jednat hned teď", abychom ji zarazili, zdůraznil Omi.

Mezi možnými následky klimatických změn v regionu bude výskyt moskytů v oblastech, kde v současnosti nejsou, a následně pak budou hrozit epidemie malárie a dengue.

K tomu se připojí menší dešťové srážky a následně rozšíření nemocí, jejichž zárodky si libují ve stojatých vodách. A pokud plochy nyní obdělávané skončí pod záplavovými vodami, miliony lidí by mohly trpět podvýživou, načrtl neradostné vyhlídky zástupce WHO.

Z tohoto setkání by měla vzejít doporučení, jež budou předána ministrům zdravotnictví a životního prostředí v příslušných zemích.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí