zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mostecká uhelná vzdává bourání Horního Jiřetína

04.07.2007
Geologie
Mostecká uhelná vzdává bourání Horního Jiřetína

Hnutí DUHA vítá rozhodnutí Mostecké uhelné společnosti, že odstoupí od projektu zbourání Horního Jiřetína a Černic na Mostecku, který by vyžadoval vysídlení asi 2000 místních lidí.

Podle ekologické organizace je hlavní příčinou patrně neúspěch MUS v jednání s místními lidmi, kteří odmítají prodat své domy. Hnutí DUHA připomnělo, že:

  • Mostecká uhelná společnost nikdy nijak nedoložila své tvrzení, že místní lidé chtějí své domy prodat. V nedávných komunálních volbách drtivou většinu hlasů ve městě dostali kandidáti, kteří odmítají jakékoli vyjednávání s důlní firmou. Stejně dopadlo i místní referendum.
  • Vládní strany se v koaliční smlouvě shodly, že velmi nepopulární plán nepodpoří. Několikrát se stejně vyjádřila i ČSSD, včetně předsedy Jiřího Paroubka.
  • Státní energetická koncepce nepožaduje prolomení tzv. územních ekologických limitů, které chrání zbývající severočeské obce před uhelnými doly. Původní návrh, aby takový bod byl do ní zařazen, ministři v roce 2004 zamítli a změnili.
  • V nedávném nezávislém průzkumu CVVM velká většina celostátního veřejného mínění odmítla zrušení územních ekologických limitů (www.cvvm.cz).

Petr Holub, vedoucí programu Energie, řekl:

„Především je to velké zadostiučinění pro místní lidi, kteří odmítli opustit své domovy kvůli uhlí a léta je bránili. Zvyšuje se jim jistota, že nad nimi přestává viset hrozba vystěhování. Myslím si, že MUS těžbu pod Horním Jiřetínem vzdala, když zjistili, že se s nimi velká část lidí ve městě odmítá o prodeji domů bavit. Kdo v Horním Jiřetíně v poslední době byl, ví, že nálada místních je úplně jiná, než MUS tvrdí do tisku. Vláda teď musí vyhovět městu a provést odpis zásob uhlí, které pod Horním Jiřetínem leží.“

Kontakt:            

Petr Holub, Hnutí DUHA, telefon 604 177 711

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí