Vodáci kdysi rádi sjížděli Svatojánské proudy. Poslední vodák, který je opravdu sjel ale bude již ctihodný kmet a za nějakých dvacet let už nebude mezi námi žádný pamětník. Je to ekologické?

To samé s Orlíkem. Já si ještě pamatuji, jak hrad Orlík čněl majestátně nad vodou a přes Vltavu jezdil přívoz. Teď tam může kníže Schwarzenberg skákat na vodní lyže přímo z oken své ložnice.

Když se zamýšlím, nad otázkou zda stavba těchto dvou přehrad byla ekologická neznám odpověď. Elektřina z nich je teď samozřejmě "zelená", ale za jakou cenu?

Velký rachot je teď také kolem kolem čínské vodní elektrárny Sedm soutěsek. Nevím, ale ekologové proti stavbě asi protestují. Ale až poběží všechny turbíny na plný výkon, tak bude Čína v reportech IPCC chválena, za zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů a zelení budou jásat. Ovšem tomu milionu Číňanů, kteří se museli vystěhovat, domov nikdo ekologicky neobnoví.

No možná to je příliš vážné téma na první červencový den. Co takhle se zamyslet nad tím, zda je nudismus ekologický? Zauvažuji nad tím. Na první přiblížení bych řekl, že moje první žena určitě ekologická byla. Proč jinak by si ji němečtí zelení v Jugoslávii tajně natáčeli na video?

P.S. Pro mladší generaci, která již možná netuší: Svatojánské proudy na Vltavě byly zatopeny při stavbě Slapské přehrady.