zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přeprava odpadů přes hranice se bude řídit novým evropským nařízením

09.07.2007
Odpady
Přeprava odpadů přes hranice se bude řídit novým evropským nařízením

Ve čtvrtek 12. července 2007 vstupuje v účinnost nové evropské nařízení o přepravě odpadů [1]. Nařízení je v plném rozsahu přímo platné ve všech členských státech EU, a proto se jím řídí i přeprava odpadů do České republiky i z ní, včetně tranzitní přepravy.

Z hlediska zákazů a omezení nepředstavuje nové nařízení žádnou zásadní změnu. Přeprava odpadů do ČR k odstranění je i nadále zakázána. Z ČR do jiných členských zemí je možné přepravu odpadů k odstranění povolit jen v případě, že v ČR k tomu neexistuje vhodné zařízení. Do třetích zemí se odpady k odstranění nesmějí z EU vyvážet vůbec.

Nové nařízení o přepravě odpadů nově definuje tzv. barevné seznamy odpadů k využití. Od 12. července budou pro přepravu odpadů určených k využití používány dva seznamy, tzv. zelený a žlutý. Kódy jednotlivých odpadů pro jejich zařazení na seznamy vycházejí z Basilejské úmluvy.

Nejvýznamnější procesní změnou jsou nově stanovené formuláře pro oznámení o plánované přepravě odpadů ze žlutého seznamu. Ministerstvo životního prostředí očekává, až Evropská komise uveřejní konečnou verzi Formuláře oznámení a Průvodního dokladu. MŽP poté zajistí jejich publikaci na svých www stránkách i prostřednictvím společnosti SEVT.

Odpady, k jejichž dovozu, vývozu či tranzitu není třeba písemného souhlasu (zelený seznam), musí být od 12. 7. doprovázeny řádně vyplněným dokladem [2]. Doklad musí podepsat osoba, která přepravu zařizuje, a po ukončení přepravy příjemce odpadu. Nově také platí, že i pro odpady zeleného seznamu musí být vždy uzavřena smlouva o jejich řádném využití. Smlouva musí dále obsahovat závazky pro případ, že přepravu odpadů nebo jejich využití nelze dokončit podle plánu nebo se jednalo o nedovolenou přepravu. Smlouva musí být účinná nejpozději ode dne zahájení přepravy a na vyžádání musí být úřadům poskytnuta.

Ministerstvo životního prostředí také připravilo informaci o nových pravidlech pro přeshraniční přepravu odpadů, kterou rozesílá svazům silničních dopravců a Českým drahám.

 

Poznámky:

[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů. Nařízení jsou přímou součástí legislativy členských států EU-27.

[2] Jeho obsah a forma jsou stanoveny v příloze VII Nařízení.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí