zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Troubkách uctili památku obětí povodní

09.07.2007
Voda
V Troubkách uctili památku obětí povodní
Pokud se řekne povodně na Moravě v roce 1997, lidé si většinou vybaví tragický osud Torubek nad Bečvou na Přerovsku. Při záplavách tam zemřelo devět lidí, mnoho domů bylo zničeno. V neděli se v obci uskutečnil pietní akt za oběti řádění přírodního živlu.

"Byla to tragédie pro celou naši rodinu. Máma žila sama ve starém domě, který spadl. Našli ji tam až za tři dny, zasypalo ji tam, nemohli jsme se k ní dostat. V nemocnici zemřela. Stále je to živé," řekl jeden z troubeckých obyvatel Alois Špalek.

Podle starosty obce Radka Brázdy na tragické události lidé stále myslí. "Vzpomínky jsou stále živé a bolestné. Přesvědčil jsem se o tom i při rozhovorech s našimi obyvateli," podotkl starosta.

Oběti ničivých záplav si dnes přišel připomenout i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Pietnímu aktu v obci předcházela mše. "Povodně bychom mohli nazvat pojmem hodnot. Stačila jedna jediná noc a většina domů padla k zemi. Lidé byli odkázáni na pomoc druhých. Zvítězila lidská solidarita a láska," připomněl troubeckým i tamní duchovní.

Součástí čtyřdenní vzpomínkové akce na desetileté výročí od povodní byla i výstava s názvem Proměny obce aneb deset let poté..., fotbalový turnaj, křest almanachu a hudební vystoupení. "Letos jsme na záplavy zavzpomínali v podstatně větším rozsahu. Smyslem bylo připomenout, nezapomínat a pamatovat si, že takové události se tady staly. Ale zároveň se snažíme to nevidět pesimisticky a chceme se dívat do budoucna. Přírodní živly tady jsou a budou a lidé se musejí naučit s nimi bojovat a žít," řekl starosta obce Brázda.

Voda vtrhla do Troubek 7. července 1997. Živel srovnal se zemí více než polovinu domů v obci; zbourat se muselo 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina ze 2000 troubeckých občanů. Škody, které nečekaný příval vody napáchal, dosáhly 700 milionů korun.

http://www.nova.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí