zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do spalovny v Rybitví zamíří stovky tun toxického odpadu

11.07.2007
Odpady
Do spalovny v Rybitví zamíří stovky tun toxického odpadu

Jan Linhart, pardubický zastupitel za SZ v rozhovoru Právu řekl:

* Jsou to asi dva roky, co firma AVE CZ představila svůj projekt na rekonstrukci spalovny v areálu Synthesie. Pak následovalo období sporů o megaspalovnu v Opatovicích. Ta teď byla odložena. Jak se díváte na semtínskou spalovnu, která se znovu stává aktuální?

Vlastníkem spalovny nebezpečných odpadů v bývalém areálu Synthesia se v březnu loňského roku stala firma AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o., s cílem toto zařízení repasovat a uvést do trvalého provozu. Spalovna nebezpečného odpadu byla postavena v osmdesátých letech minulého století dle tehdy platných zákonů. Její technologické zařízení nesplňuje legislativní podmínky z hlediska emisních limitů, tudíž nebyla zkolaudována a nikdy trvale provozována. Její činnost byla umožněna pouze na výjimky a spalovna byla později odstavena z provozu.

* Společnost AVE, která má rakouské kořeny, tedy asi těžko dostane povolení k provozu.

Nový majitel spalovny chce nynější technologické zařízení repasovat, doplnit ho o další prvky. Systém schvalování takovýchto projektů se řídí zvláštní legislativou, především zákonem 100/2001 Sb., v posledním znění. Firma musí podat žádost na záměr, jehož součástí musí být EIA (posouzení vlivů na životní prostředí) a následně započne proces vyhodnocování, připomínkování a schvalování.

* Co hrozí?

AVE míní likvidovat toxický odpad v množství 110 tun denně. Látky, které vznikají při procesu spalování, jsou pevné (škvára, struska, popílek, saze), kapalné (různé dehtovité látky, odpadní voda) a plynné (oxid uhličitý, uhelnatý, siřičitý, NOx, oxidy vzácných plynů, vodní pára, metan, dioxiny a další). Především dioxiny jsou hrozbou a závažným nebezpečím pro životní prostředí a obyvatele, kteří v něm žijí.

* Orgány životního prostředí ale provoz nepovolí, pokud budou limity těchto imisí překročeny.

Znamená to ale zároveň, že každý den projede obcemi v okolí spalovny, včetně Pardubic, deset kamiónů naložených životu nebezpečnými odpady. Kromě toho bude na deponii v areálu spalovny, asi 300 metrů od zástavby, skladována provozní zásoba toxického odpadu na deset dní provozu. Tento odpad má být svážen zhruba z třetiny území republiky.

* Na problém a nebezpečí jste v úterý upozornil pardubické městské zastupitelstvo. Jak bylo vaše varování přijato?

Nemyslím, že by si někdo opravdu uvědomil nebezpečí. Moje písemné upozornění považovali zastupitelé, dokonce i z blízkého Rybitví, většinou za předčasná.

Zdroj: http://pardubice.zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí