zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pylové zpravodajství: dominují trávy a plísně

11.07.2007
Ovzduší
Pylové zpravodajství: dominují trávy a plísně

Uplynulý týden přinesl průměrné až lehce nižší koncentrace vzdušných alergenů. Největší výskyt aeroalergenů zaznamenala většina stanic na počátku a na konci týdne. Ve složení pylových alergenů nedošlo k žádným podstatným změnám. 

Dominovaly stále trávy, hojná byla kopřiva. Jitrocel a šťovík se držely na stejné úrovni, sezóna lípy již pozvolna končí i ve vyšších polohách. Naopak sezóna plísní je stále na svém maximu, v ovzduší se objevovalo velké množství spór především Cladosporium a Alternaria. Začínají se objevovat ojedinělá pylová zrna merlíkovitých.

Také v nejbližším období zůstanou trávy nejvýznamnějším alergenem. Počátkem týdne očekáváme středně vysokou koncentraci alergenů v ovzduší, po ochlazení a nástupu přeháněk a bouřek se množství pylových alergenů opět sníží. Přibude pylu merlíkovitých, hojná bude stále kopřiva, sezóna lípy bude doznívat. Ostatní alergeny se budou vyskytovat v přibližně stejném počtu. Spóry plísní, především Cladosporium a Alternaria, se budou objevovat stále v obrovském množství.

Pylové zpravodajství připravujeme ve spolupráci s Nemocnicí Třinec a nabízíme vám ho v našich zprávách pravidelně každou středu ve 12:00 a 15:00 hodin. Tentýž den ho do vysílání zařazujeme jako součást vstupu s meteorology v 17:20. Každou středu naleznete aktuální informace také na naší internetové stránce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí