zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Bruselu shodí saka i kravaty

12.07.2007
Obecné
Ovzduší
V Bruselu shodí saka i kravaty
Jednou z obětí boje proti globálnímu oteplování, který vyhlásila Evropská komise, mohou být i nepsané normy, podle kterých se oblékají její vlastní úředníci. Ti totiž možná nebudou smět v létě do práce nosit kravatu, a shodí možná i saka.

Ležérněji oblečeným úředníkům nebude takové horko, klimatizace v kancelářích nepoběží na plný výkon, komise ušetří energii a do ovzduší vypustí méně škodlivých emisí. Taková je aspoň představa eurokomisaře pro vnitřní trh Charlieho McCreevyho.

Irský eurokomisař ji popsal v oběžníku, který podle listu The Financial Times rozeslal v červnu svým kolegům. "Takový krok je potenciálním příspěvkem komise k omezení globálního oteplování," napsal McCreevy.

Ten se nechal inspirovat během své červnové cesty do Japonska. Tamní vlády tvrdí, že právě lehčí oblečení mužů v kancelářích snižuje v létě spotřebu energie. Kampaň rozjela v roce 2003 tehdejší ministryně životního prostředí Juriko Koikeová, která shodou okolností začala minulý týden řídit tamní ministerstvo obrany.

Podobná opatření se ale začínají objevovat i v Evropě. Vedení italského ropného gigantu ENI minulý týden rozhodlo, že v létě zakáže tisícům svých zaměstnanců nosit do práce saka a kravaty.

Evropská komise nemá žádnou pevně stanovenou normu, podle které se má oblékat jejích 23 311 zaměstnanců. Málokdo si ale dovolí porušit nepsaná pravidla, podle kterých chodí téměř 12 tisíc mužů z řad euroúředníků do práce výhradně v saku a kravatě.

Komise odhaduje, že pokud bude moci zvýšit teplotu klimatizace o jediný stupeň, sníží své emise skleníkových plynů o deset procent. Ročně jich do vzduchu vypustí ze svých 64 budov na 56 tisíc tun.

O tom, že by se úředníci komise v zimě naopak oblékali tepleji, nebo co mají v létě nosit do práce euroúřednice, se už oběžník nezmiňuje.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí