zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kaufland v Domažlicích má stavební povolení i přes nadlimitní hluk

12.07.2007
Hluk
Kaufland v Domažlicích má stavební povolení i přes nadlimitní hluk

Děti Země společně s místním sdružením podaly odvolání ke krajskému úřadu

 

Stavební úřad v Domažlicích vydal stavební povolení pro obchodní centrum Kaufland, ačkoliv přivede další automobilovou dopravu do ulice Komenského, kde jsou již dnes překračovány hygienické limity pro hlukovou zátěž. Plzeňská pobočka Dětí Země podala proti stavebnímu povolení odvolání ke Krajskému úřadu Plzeňského kraje.

 

Stavební úřad v Domažlicích podle našeho názoru selhal. Povolení pro stavbu, která zvýší překročení hygienických limitů pro hluk, není v souladu se zákonem možné vydat. Kromě škod na životním prostředí by stavba znamenala i hazardování se zdravím obyvatel – dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku může totiž způsobit zdravotní problémy,” vysvětluje Martin Hyťha, proč se Děti Země proti stavebnímu povolení odvolaly. “Zcela neuvěřitelný je pak postup hygienické stanice, která má ochranu zdraví před hlukem na starosti. Přesto vydala souhlasné stanovisko, v němž zohlednila jen hluk ze vzduchotechniky supermarketu, ale vůbec se nezabývala nárůstem hluku ze zvýšeného počtu aut v ulici,” doplňuje Hyťha. Již dnes dosahuje hluková zátěž v ulici Komenského až 73 decibelů, nejvyšší hygienický limit je 70 dB.

 

Kromě Dětí Země podalo odvolání i místní občanské sdružení TUSTA. “Projekt, podle kterého by měla být stavba realizována, je určen pro výstavbu na zelené louce a nikoliv v historickém centru města na samé hranici městské památkové rezervace. Kromě nadměrné hlukové zátěže by stavba do města přinesla také neúměrný nárůst dopravy. S ohledem na to, že se v těsné blízkosti nacházejí dvě školy a hřiště (ke kterému má přiléhat parkoviště), je tento projekt od samého začátku nezodpovědným hazardem jak investora, tak všech zúčastněných, stavební úřad nevyjímaje. Ani slibované pracovní příležitosti nejsou argumentem pro tento projekt – na každá dvě vzniklá pracovní místa v supermarketu připadají tři zaniklá v malých obchodech,” říká Daniel Balcar ze sdružení TUSTA.

 

Na stejný problém, tedy neúnosný hluk z automobilové dopravy, upozorňují Děti Země i u záměru výstavby obchodního centra Hornbach v Plzni u Prazdroje. Stejně jako Kaufland v Domažlicích připravuje tuto stavbu firma InterCora.

 

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země: 377 240 772, 606 104 784

Daniel Balcar, občanské sdružení TUSTA: dany@mybox.cz

Ivana Sladká, vedoucí stavebního úřadu Domažlice: 379 719 184

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí