zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický Vatikán

16.07.2007
Obecné
Ekologický Vatikán

Vatikán. Vatikán se pravděpodobně už brzy stane prvním státem světa, který neutralizoval své tepelné emise. Přičinit se o to mají jednak solární panely na aule Pavla VI. a podruhé dohoda o vysazení sedmi tisíc hektarů lesa. O konkrétních plánech informovala americká organizace Planktos, která se spolu se svou maďarskou pobočkou KlimaFa zabývá rekultivací zničené krajiny. Jak uvedl výkonný ředitel KlimaFa, Russ George, organizace vysadí jménem Vatikánu nový les. „Vyjadřujeme uznání Svatému Stolci, za to, že stojí včele informační kampaně o tom, že ekologické projekty jsou uskutečnitelné,“ řekl George.

Dohoda byla uzavřena už 5. července. Svatý Stolec vyjádřil souhlas k vytvoření tzv. „Vatikánského klimatického lesa“. Tak bude nazván areál v maďarském národním parku Bükk, jehož přesný rozsah bude spočítán na základě zprávy o spotřebě energie ve Vatikánu za rok 2007. Organizace KlimaFa spolupracuje na realizaci projektu s maďarskou vládou, s tamní Akademií věd a se správou národních parků.

Na slavnostním uzavření dohod reprezentoval vatikánskou stranu kardinál Paul Poupard, předseda Papežské rady pro kulturu. Jak zdůraznil Vatikán chce přispět ke snížení znečištění ovzduší oxidem uhličitým, který ohrožuje budoucnost naší planety. „Ochrana životního prostředí není politickou záležitostí. Nestačí úsilí skupiny lidí. Nutné je podporovat novou kulturu a nový životní styl, ve kterém si člověk uvědomí situaci životního prostředí, bude o něj pečovat a chránit ho.“

Podle ředitele George vatikánské rozhodnutí o využívání sluneční energie a patronát nad lesem neutralizujícím emise plynů svědčí o jeho konkrétní angažovanosti v ochraně životního prostředí a ukazuje k tomu, že rekultivace zničených krajin patří do kultury života.

http://www.radiovaticana.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí