zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lekce z Japonska: Jaderné elektrárny jsou příliš zranitelné

18.07.2007
Energie
Havárie
Lekce z Japonska: Jaderné elektrárny jsou příliš zranitelné
Včerejší událost v japonské elektrárně Kašivazaki-Kariva, kde v důsledku zemětřesení vypukl požár a unikla radioaktivní voda, znovu připomenula zranitelnost jaderných elektráren. Přitom nejen v Japonsku hrozí reálné riziko zemětřesení tak silného, že by mu jaderné reaktory nedokázaly odolat.

Zemětřesení patří mezi vnější události, stejně jako třeba pád letadla nebo útok teroristů, které nedokážeme vyloučit a které mohou způsobit těžkou jadernou nehodu.

Japonské úřady uklidňovaly obyvatele nepravdivým tvrzením, že jde jen o požár transformátoru a že nedošlo k úniku radioaktivity. To potvrzuje, že jadernému průmyslu nelze věřit. Přitom právě v Japonsku v posledních letech došlo k řadě nehod a opakovanému utajování jejich rozsahu (viz příloha).

Incident v Kašivazaki-Kariva se tak v mnohém podobá události z 28. června v německé elektrárny Krummel. Také zde došlo k požáru transformátoru a provozovatel - firma Vattenfall - tvrdil, že požár nijak neovlivnil bezpečnost reaktoru. Teprve několik dní poté vyšlo najevo, že následně selhalo několik zařízení v jaderné části a operátoři svými zásahy situaci ještě zhoršili.

kontakt: Jan Beránek, tel. 604 207 305

Přehled nehod na jaderných zařízeních v Japonsku v poslední době:

- březen 2007: vyšlo najevo, že elektrárenská společnost Hokuriku událost proti předpisům osm roků tajila vážné selhání havarijních tyčí, kvůli kterému 18. července 1999 došlo v reaktoru elektrárny Šika k zahájení nekontrolované štěpné reakce.

- 12. 4. 2006: Ve zbrusu nové továrně na přepracování vyhořelého paliva v japonském Rokkašo už došlo k první nehodě. Během zkušebního provozu uniklo 40 litrů roztoku s obsahem plutonia.

- 22. 3. 2006: požár úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Ohi

- 19. 8. 2004: v elektrárně Mihama se roztrhlo potrubí o průměru 56 centimentrů, unikla horká pára a zabila pět pracovníků elektrárny

- rok 2004: elektrárenská společnost TEPCO musela odstavit 17 reaktorů po skandálu, kdy vyšlo najevo, že falšovala dokumentaci o prováděných kontrolách bezpečnosti

- 7. 11. 2001: prasklo vysokotlaké potrubí v elektrárně Hamaoka, pravděpodobně v důsledku exploze nahromaděného vodíku

- 30. 9. 1999: došlo k mimořádně závažné nehodě v továrně na obohacování uranu v Tokajmura, kde chybou pracovníků nastala nekontrolovaná jaderná reakce a trvalo tři dny, než se jaderné štěpení podařilo zastavit. Tehdy muselo být evakuováno obyvatelstvo z okolí, tři pracovníci továrny obdrželi dávky srovnatelné s ozářením v epicentru výbuchu jaderné bomby v Hirošimě a zemřeli na nemoc z ozáření. Mezinárodní agentura pro atomovou energii označila havárii za nejtěžší od katastrofy v Černobylu.

- 12. 7. 1999: v elektrárně Curuga unikla z trhliny v údajně nerezovém potrubí chladícího okruhu reaktoru radioaktivní voda

- 11. 3. 1997: došlo k explozi v továrně na výrobu jaderného paliva Tokajmura

- 9. 2. 1991: z prasklého chladícího systému reaktoru v elektrárně Mihama unikla radioaktivní voda a pára

 
Jan Beránek

Energetický informační servis WISE
Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic
tel./fax 420-604-207305
email: jan.beranek@wisebrno.cz
skype: janberanek
www.wisebrno.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí