zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správci jihočeského vojenského prostoru zbytečně zničili velké plochy lesa

19.07.2007
Les
Správci jihočeského vojenského prostoru zbytečně zničili velké plochy lesa
Správci lesů v jihočeském vojenském prostoru Boletice způsobují rozsáhlé, plošné škody na půdě i zdravých stromech, když bez skrupulí nasazují těžkou mechanizaci k likvidaci polomů po lednovém orkánu. Hnutí DUHA provedlo fotografickou dokumentaci, která dokládá velké škody v prostoru Boletice:
  • rozsáhlé plochy lesní půdy zcela rozježděné a zničené těžkými kolovými stroji;
  • půdu vyrytou těžkou mechanizací místy až na skalní podloží;
  • hluboké, až metrové koleje rozježděné těžkými stroji v lese;
  • obrovské odvážení a splachování lesní půdy deštěm na kolejích, které stroje vytvořily;
  • narušení vodního režimu lesa;
  • poškození až zničení kmenů a kořenů zdravých stromů mechanizací;
  • rozsáhlé holiny vytvořené při zpracování polomů;
  • úniky ropných látek či hromady odpadků.

Mezi dokumenty jsou například fotografie vyvážecí soupravy, která si razí novou cestu lesem a přitom vyvrací zdravé stromy poté, co rozjezdila doposud používané trasy do takové hloubky, že je již nemohla používat.
 Jaromír Bláha, vedoucí lesního programu Hnutí DUHA, řekl:
„Takové praktiky jsou nejen nepřijatelným chováním k lesu, ale také porušením hned několika paragrafů lesního zákona. Kdo za ně může, musí být pohnán k odpovědnosti. Ani kvůli zpracování kalamity nelze dělat kilometry rozježděných kolejí, plošné zničení půdy, tuny hlubokého bahna spláchnutého pryč z lesů, rozházené nádoby od oleje či zdravé stromy poškozené stroji." Hnutí DUHA podalo podnět České inspekci životního prostředí, aby situaci v Boleticích vyšetřila.  Zároveň prosazujeme reformu lesního zákona, která zajistí zdravější hospodaření. Pomůže předejít i takovým případům. Potřebujeme k tomu i Vaši pomoc. Napište prosím z našeho webu ministrovi zemědělství a žádejte po něm novou legislativu. Bude Vás to stát jen pár úderů do klávesnice. Jaromír Bláha dodává: "Takové škody vůbec nebyly nutné – stačilo místo těžké techniky, která patří do muzeí, použít šetrnější technologie a při deštích zastavit vjíždění strojů do lesa. Jinde to tak dělají. Proč to nedovedou správci Boletic? Lesní půda vzniká tisíce let, ale tady desítky tun zničili během pár týdnů. Navíc pro budoucnost lesa jsou taková poškození půdy daleko horší než napadení kůrovcem.“
Zdroj: http://www.hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí