zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plavební stupeň Přelouč ztrácí další důležité rozhodnutí

19.07.2007
Voda
Plavební stupeň Přelouč ztrácí další důležité rozhodnutí

Občanská sdružení proti výstavbě kanálu slaví další úspěch

Ministerstvo životního prostředí zrušilo na základě odvolání Dětí Země a Svobody zvířat Hradec Králové rozhodnutí krajské úřadu v Pardubicích, který v únoru 2007 povolil zásah uvažovaného plavebního kanálu u Přelouče do biotopů tří ohrožených druhů mravenců na Slavíkových ostrovech. Podle ministerstva krajský úřad nedůsledně posoudil převahu veřejného zájmu na provozování lodní dopravy na Labi a veřejný zájem na ochranu této cenné lokality.

„Rozhodnutí ministerstva považujeme samozřejmě za správné, neboť předložená stavba lodní dopravě nepomůže a jen zbytečně zničí lužní lesy a další lokality v okolí s desítkami chráněných druhů rostlin a živočichů, mnohé chráněné dokonce i Evropskou unií,“ uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

V novém řízení musí krajský úřad řádně zohlednit obsah letos v březnu ministrem Martinem Bursíkem vydaného zamítavého rozhodnutí pro požadovaný zásah do biotopů třicítky kriticky a silně ohrožených druhů živočichů a rostlin, které ale kanál na uvažovaném místě neshledalo za opodstatněný.

Krajský úřad by měl tedy svůj původně povolený zásah do biotopů mravenců přehodnotit, využít argumentaci ministra životního prostředí a vydat zamítavé rozhodnutí, a to bez ohledu na tlak krajských politiků podporující tuto stavbu za každou cenu.

Ředitelství vodních cest ČR dosud se svými čtyřmi žádostmi o povolení zásahu do biotopů desítek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů nemá zatím žádný úspěch. U ministra Martina Bursíka definitivně, u krajského úřadu v Pardubicích a Správy CHKO Kokořínsko zatím přechodně, neboť řízení nebyla ještě pravomocně ukončena.

Navzdory této situaci, kdy kanál nemůže být z důvodu poškození přírody Slavíkových ostrovů postaven, však nyní stále probíhá několik stavebních řízení. Stále tu tedy existuje riziko, že se zbytečně rozestaví část kanálu bez možnosti ho dostavět. Ministerstvo dopravy by tak mělo ukončit jeho další financování.

„Podle původních plánů měla být výstavba nového plavebního stupně Přelouč za 1,5 miliardy korun zahájena ještě letos a dokončena příští rok, tyto úvahy jsou snad už minulostí,“ dodává nakonec Patrik.

Důležité internetové stránky o plavebním stupni Přelouč:

Plavební stupeň Přelouč u EPS = http://www.eps.cz/php/index.php?cat=prip&art=labe

Plány na výstavbu stupně Přelouč u ŘVC ČR = www.rvccr.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí