zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Deset nej... přírodních koupališť

21.07.2007
Voda
Deset nej... přírodních koupališť
Pohybuje-li se rtuť teploměru okolo třicítky, či si dovolí tuto magickou hranici překonat, je nám nejlépe u vody
V maximálně horkých dnech nám obvykle neřešíme, jestli ležíme na zahradě u bazénu nebo se chladíme vodou nejlepšího koupaliště v republice. Navíc pod pojmem nejlepší koupaliště si každý pravděpodobně vybaví něco jiného – levné vstupné, dobré občerstvení či třeba brouzdaliště pro děti. Lákavé nabídky nemají jen bazény, ale i přírodní koupaliště, které také nabízí svá nej.


Nejznámější – Velký Dokeský rybník
Nejvyhlášenějším letoviskem Libereckého kraje je Velký Dokeský rybník, který spíše najdete pod názvem Máchovo jezero. Rozhodnete-li se pro koupání v Máchově jezeře, určitě vás potěší písčitá pláž a kvalita vody. Kromě tobogánu a skluzavek zde najdete i hřiště na minigolf, plážový volejbal či fotbal. Pokud vás pobyt na pláži unaví, můžete vyjet na projížďku lodí či parníkem. Za vstup k Máchovu jezeru se platí, stejně jako za návštěvu většiny českých koupališť. Skutečnost, že Máchovo jezero patří k nejznámějšímu koupališti, ovlivnila pravděpodobně i ceny za občerstvení, rekordem je láhev koly, která stála okolo 200 korun.

Nejprvnější v nudismu – Jezero Lhota
Zaplavením bývalé pískovny vzniklo nedaleko Mělníka Jezero Lhota. Po zaplacení vstupného si můžete vybrat z několika pískových pláží oklopených lesíkem. U Jezera Lhota vznikla ještě za totality první veřejná nudistická pláž, vyhledávaným cílem nudistů jezero zůstalo i dnes. Místní půjčovna nabízí loďky a šlapadla, na nichž se můžete projet, dále se můžete věnovat windsurfingu nebo si zahrát plážový volejbal. Pokud se rozhodnete jezero navštívit, dejte si pozor na prudký spád ve vodě.

Nejčistší – Kamencové jezero
Zaplavením vzniklo i Kamencové jezero v Ústeckém kraji. Tentokráte však nebyla zatopena pískovna, ale kamencové doly. Původ jezera je zřejmě i hlavním důvodem, proč je jezero považováno za nejčistší v republice. Za poměrně nízké vstupné, navštívíte areál s upravenými plážemi, kde si můžete vypůjčit loďku, zahrát minigolf či stolní tenis, kuželky či tenis. Kamencové jezero se může pochlubit i nejdelším vodním lyžařským vlekem. Dále je zde vybudován i skokanský můstek

Nejblíže hlavnímu městu – Hostivařská přehrada
Pokud znáte Prahu pouze jako památkové centrum s tisícovkou turistů a věčně zacpanými ulicemi, budete možná překvapeni, když objevíte i její odvrácenou tvář. Hostivařská přehrada, která se nachází v blízkosti Jižního Města, je obklopena lesoparkem, a proto při její návštěvě budete ušetřeni hluku metropole. Pokud vás koupání omrzí, můžete si zahrát plážový volejbal, tenis, nohejbal, ruské kuželky, ping-pong či fotbal. Nudit se nebudou pravděpodobně ani příznivci lukostřelby a rybáři. Navštívíte-li přehradu po šestnácté hodině, nebudete platit plné vstupné.

Největší – Ostrava-Poruba
Za největší koupaliště ve střední Evropě je považována Ostrava – Poruba. Rozlohou vodní plochy připomíná spíše malou přehradu než pouhé koupaliště. Do areálu jste vpuštěni, stejně jako u ostatních míst vodních radovánek, po zaplacení vstupného. Kromě skluzavek, tobogánu či skokanských můstků se můžete zabavit minigolfem, stolním tenisem, plážovým volejbalem či tenisem. K dispozici vám je i hřiště na streetball a ruské kuželky.

Nejpřírodnější – U Libuše (Luleč)
Pokud jste se chcete vykoupat v Jihomoravském kraji, navštivte koupaliště U Libuše v Lulči. Jedná se o zatopený lom, který byl upraven na koupaliště. Nevýhodou většiny lomů je hloubka, která v Lulči dosahuje až deseti metrů. Zatopený lom zároveň nemá žádného plavčíka. Milovníci vodních radovánek mohou využít skokanských můstků a skluzavky. Vstup na koupaliště v Lulči je také zpoplatněn.

Nejchráněnější – Velký Pařezitý rybník
Pod Javořicí, nejvyšší horou Českomoravské vrchoviny, se nachází Velký Pařezitý rybník s travnatými a písčitými plážemi. Pokud vás neodradí nahnědlá barva vody, která je způsobena rašelinovým podložím, můžete se zde koupat celý den zdarma. Jeden z nejčistších rybníků na Vysočině se nachází v chráněné krajinné oblasti, ale koupání je zde výjimečně povoleno, nicméně nemůžete předpokládat, že zde najdete desítky stánků na občerstvení a perfektní sociální zařízení.

Nejlevnější – Rolava
V městské čtvrti Karlových Varů se nachází koupaliště Rolava. Neobávejte se však, že se budete koupat poblíž nejfrektovanější silnice. Ačkoliv je z koupaliště vidět na některé městské budovy, nachází se na poměrně klidném místě ve volné přírodě. Kromě odpočinku na písčitých či travnatých plážích můžete využít i další lákavou nabídku v podobě lezecké stěny, tenisových kurtů, okruhu pro in-line bruslaře a cyklisty či jen můžete jezdit na tobogánu. Mnohé zřejmě potěší i cena vstupného, neboť koupání je zde zdarma.

Nejblíže k armádě – Hamr na Jezeře
Zhruba 25 kilometrů od Liberce, v lesích bývalého vojenského prostotu se nachází Hamr na Jezeře, který vznikl již v 16. století. Návštěvníci si mohou vybrat písčitou či travnatou pláž, k dispozici je také půjčovna loděk, lehátek i slunečníků. Omrzí-li vás ležení na pláži, můžete se jít projít k hrázi, která je osázena lipami. Hamr na Jezeře může být i příjemným zakončením výletu nedalekého hradu Děvín. Milovníci rybolovu si mohou s sebou vzít pruty, neboť chytání ryb je zde povoleno.

Pro nejméně náročné - Hrádek
Pokud patříte mezi nenáročné plavce či plážové povaleče, navštivte Hrádek v Pardubickém kraji. Za čas strávený na koupališti ani za auto zaparkované u silnice po vás nikdo nebude vyžadovat žádný poplatek. Na oplátku neočekávejte žádný koupalištní komfort, proto si s sebou vezměte dostatek jídla i pití a v žádném případě nehledejte toalety, ty zde totiž neexistují, musíte do přírody. Hrádek není koupalištěm pro náročné, plavci pravděpodobně budou spokojeni, ale plážový pochůzkáři spíše ne.
Zdroj: http://www.studentskemestecko.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí