zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Technoparty na Českolipsku může ohrozit přírodu a nesmí se konat

20.07.2007
Příroda
Technoparty na Českolipsku může ohrozit přírodu a nesmí se konat

Plánovaná víkendová technoparty v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří je v rozporu se zákonem na ochranu přírody a krajiny a nesmí se konat.

ČTK to dnes řekla vedoucí CHKO Markéta Peřinová. Hlučná hudební produkce, spojená s velkým počtem účastníků, podle ní ohrožuje především vzácné zpěvné ptáky. Akce by se měla konat na soukromém pozemku v Horní Libchavě u České Lípy.

Na dodržení zákazu bude dohlížet policie. "Ani majitel pozemku a ani pořadatelé technoparty nás nepožádali o povolení. Naše stráž ochrany přírody proto akci v Horní Libchavě pozastavila," uvedla Peřinová. Policisté budou připraveni k okamžitému zásahu, pokud by se hudební produkce dostala do konfliktu se zákonem O ochraně přírody a krajiny. Jako poradce poslouží policistům přímo na místě odborník z CHKO. "Pokuta za porušení zákona dosahuje až 100.000 korun. Účastníkům technoparty jsme poskytli informace, že pořadatelé akci umístili do CHKO a jaké sankce tam hrozí," konstatovala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Podle Peřinové technoparty zasahuje do období druhého hnízdění ptáků a mohla by kvůli ní uhynout nedávno narozená mláďata. Pozemek, kam se příznivci techno chystají, leží ve čtvrté zóně CHKO a zakazuje se tam vjíždět motorovými vozidly, tábořit a rozdělávat ohně. Technoparty pořadatelé naplánovali od pátku do neděle. Obci oznámili, že počítají přibližně s 200 až 300 účastníky. V Horní Libchavě žije zhruba 450 obyvatel a další desítky rekreantů. "Pozemek vybraný pro technoparty leží nedaleko od okraje vesnice. Domluvili jsme s hygieniky v České Lípě, aby při akci měřili hluk," prohlásila Pokutová.

Technoparty koliduje v Libchavě se sobotním koncertem v kostele. Policisté se připravují rovněž na fanoušky techno z ciziny a mají pro ně přeložené výzvy v angličtině a v němčině. Motoristy vyzývají, ať se od pátku do neděli raději vyhnou silnicích kolem Horní Libchavy, hlavně pak úseku do Slunečné.

Před necelými čtyřmi lety rozpustili policisté ba Českolipsku nepovolenou technoparty území obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru. Sjela se na ni zhruba tisícovka lidí. zrušili a odjeli. Neposlechli ho však, a teprve po policejní zákroku pořadatelé odpojili a demontovali aparaturu. Neodehrály se žádné potyčky, fanoušci techno na policisty útočili pouze slovně. Na místě nelegální technoparty zakročilo v září 2003 kolem 50 policistů včetně příslušníků zvláštní zásahové jednotky a psovodů.

http://www.i-noviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí