zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británii devastuje šedesátiletá voda

25.07.2007
Voda
Británii devastuje šedesátiletá voda
Neobvykle silné deště způsobily v rozsáhlých oblastech střední a západní Anglie kalamitu, jakou pamatují jen staří pamětníci. Tisíce lidí musely opustit své domovy, celá města jsou pod vodou. Statisíce lidí se budou muset v nejbližší době obejít bez dodávek vody a elektrického proudu.

V některých městech lidé opouštěli svá auta uprostřed ulic, které se proměnily v řečiště. Záchranáři z malých loděk rozdávali lidem pitnou vodu.

Nejhůře zasaženým regionem je hrabství Gloucestershire na západě země. Podle britské vládní Agentury pro životní prostředí tam už nyní záplavy předstihly svým rozsahem katastrofální velkou vodu z roku 1947.

Odborníci navíc předpovídají, že hladiny řek, především Temže a Severn, budou ještě stoupat. Během kulminace by hladina toků měla být o více než šest metrů vyšší, než je obvyklé.

Britský premiér Gordon Brown včera přislíbil, že ve státní pokladně najde další peníze na boj s povodněmi. "Naší nejvyšší prioritou je bezpečnost a ochrana našich občanů," řekl Brown.

Předseda britské vlády uvedl, že peníze budou použity na pomoc lidem, které voda odřízla od okolního světa. "Děláme také vše, co je v našich silách, abychom prostřednictvím ochranných bariér zabránili dalšímu rozlévání vody," doplnil s tím, že Británie se bude muset zabývat tím, jak zlepšit infrastrukturu potřebnou ke zvládání podobných mimořádných událostí.

"Stejně jako každá rozvinutá průmyslová země se musíme smířit s některými věcmi spojenými se změnou klimatu," dodal Gordon Brown.

Vláda už oznámila, že do roku 2011 zvýší výdaje na protipovodňovou ochranu ze současných 600 milionů na 800 milionů liber. Premiér Brown rovněž odmítl kritiku, podle níž vláda a příslušné úřady neodhadly, jak mohutné mohou být současné záplavy. Ty přitom přišly jen několik týdnů poté, co velká voda zabila na severu Anglie několik lidí a zaplavila města.

"Myslím, že záchranáři odvádějí skvělou práci," řekl. "Jsem spokojen s tím, že lidé dělají vše, co mohou."

Pojišťovací společnosti odhadují, že po potopě zůstanou škody ve výši kolem dvou miliard liber. Červnové záplavy v severní Anglii poničily majetek za jeden a půl miliardy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí