zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Itálie vyhlásila stav přírodní katastrofy

30.07.2007
Havárie
Itálie vyhlásila stav přírodní katastrofy

Stav přírodní katastrofy byl vyhlášen v řadě oblastí na jihu a v centrální části Itálie. Opatření umožňuje uvolnit ze státní poklady finanční příspěvky na škody, které požáry napáchaly v centrálním regionu Abruzzo a na jihu v Kampánii, Kalábrii a na Sicílii a Sardinii.

pozar_more_italie_Reuters.jpgHasiči i přes trvající tropickým teplotám a silnému větru zlikvidovali několik velkých ohňů, s kterými se potýkali od počátku týdne, a to zejména v oblasti poloostrova Gargano na jihovýchodním pobřeží. Nyní se zaměřili na požáry řádící v pásmu národního parku Pollini, který leží mezi regiony Kalábrie a Basilicata na jihu země. Letošní požáry si dosud vyžádaly životy čtyř lidí.

Škody, které za sebou zanechaly požáry na rozměrných plochách vegetace v Itálii, odhadla mezinárodní organizace ochránců životního prostředí WWF nejméně na 9000 hektarů. Ještě ve čtvrtek se přitom hovořilo o 4500 hektarech. Postižené území se však zřejmě ještě zvětší, protože horka by neměla polevit.

Zakládat požáry je dobrý byznys

"Většina velkých požárů posledních dnů má kriminální původ. Všeobecně se ví, že tyto úmyslně založené ohně mají odstranit stromy a další přirozené překážky, které nenasytným podnikatelům brání v další výstavbě hotelů a vil nebo k rozšíření pastvin," konstatuje prohlášení WWF.

Italské požáry vegetace má často na svědomí také mafie, která se snaží získat významné zakázky na rekultivaci zdevastované vegetace. Ani v souvislosti s posledními požáry není vyloučena kriminální podstata. Podle prokuratury v Castrovillari je za požárem spolčení několika osob.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí