zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická daň motivuje k neekologickému chování

31.07.2007
Energie
Ekologická daň motivuje k neekologickému chování
Směrnice Evropské unie pro členské země doporučuje daňové zvýhodnění kombinované výroby elektřiny a tepla, tzv. kogenerace. A to včetně  úplného osvobození od daně. Také naše vláda deklarovala podporu tomuto ekologickému způsobu využívání paliva. Ovšem konkrétní návrh spotřebních daní eko nabídku  EU nevyužívá, spíše v mnoha aspektech popírá. Elektřina z kombinované výroby tepla a elektřiny je sice od daně osvobozena, ovšem s podmínkou dodávky výlučně pro domácnosti. Na ně připadá 60% výroby, zbytek odebírají velkoodběratelé, ale i školy nebo nemocnice. K ceně jejich vytápění se může přičíst nemalé navýšení  -  ekologická daň. Nezodpovězeno a nezdůvodněno zůstává, proč připravovaný zákon trestá a zbavuje konkurenční výhody právě ekologické výrobce, ale současně i příjemce ekologické energie. O ekologických přednostech kombinované výroby totiž nelze pochybovat.

Nasnadě je jednoduché vysvětlení, aplikace fiskálního hlediska, které bere na zřetel pouze maximální přínos ekologické daně do státní poklady. Po schválení eko daně by eko výrobci a eko odběratelé přispěli téměř 2 miliardami za to, že se chovají ekologicky a ohleduplně k životnímu prostředí.

Nerovnost a paradoxnost podmínek při uplatňování ekologických aspektů ovšem  obsahuje už  i eko směrnice EU: umožňuje daňově osvobodit zemní plyn pro domácnosti, ale /!/ vylučuje od osvobození obdobně vytápěným např. blokovým výtopnám, které lokálně zásobují teplem domácnosti. Navíc jsou samozřejmě efektivnější něž malé kotle v bytech či rodinných domech.

Připravovaný český návrh jde paradoxně ještě dál, plánuje osvobození od daně i pro domovní plynové kotelny. Tím bude nerovnost podmínek  na trhu s teplem korunována. A stane se, pokud bude přijata ve stávající podobě, dokonce neekologickou.

Podle propočtů odborníků Teplárenského sdružení ČR by podle nových podmínek eko odběratel   tepla z eko blokových kotelen či centrálních zdrojů, spalujících rovněž plyn, tedy průměrná domácnost, zaplatila za rok více zhruba o 570 Kč. Naopak lokální a tudíž méně ekologičtí výrobci užívající domovní plynové kotelny mají být zvýhodněni! Domu s 12 byty nabídne úlevu  – téměř 7 000 Kč, paneláku s 60 byty téměř 35 000 Kč ročně!

Rozhodující ekonomické zřetele nastolované novým ekologickým zákonem nutně přispějí k k odpojování jednotlivých domů od venkovních rozvodů blokových a centrálních zdrojů. Následně nutně dojde ke snížení efektivity již provozovaných blokových a centrálních zdrojů. Důsledek je předvídatelný: cena tepla se zbývajícím odběratelům ještě zvýší. Souhrnně: lokální ekologická zátěž naroste a sledovaná priorita, životní podmínky, se zhorší.

http://www.techtydenik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí