zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kmen Utahů bohatne na zásobách plynu

01.08.2007
Geologie
Kmen Utahů bohatne na zásobách plynu
Příjmy většiny Indiánů ve Spojených státech se v současné době zakládají na provozu místních kasin. Kmen jižních Utahů má větší štěstí - žije v rezervaci v San Juan Basin v Coloradu, kde se nachází jedno z nejbohatších ložisek metanu, hlavní součásti zemního plynu, a umí toho patřičně využít.

Jak napsal internetový portál International Herald Tribune, po letech tahanic s obřími energetickými společnostmi má nyní kmen Utahů pod kontrolou celé jedno procento veškerých zásob zemního plynu ve Spojených státech. Díky vysokým cenám plynu a výnosným investicím v energetické oblasti i mimo ni se tak z příslušníků kmene stali milionáři. Každý z 1400 jižních Utahů má ale své bohatství jen na papíře.

Zatím kmen ze svého bohatství doslova těží, co se dá. Peníze z produkce plynu investuje do nákupu realit v oblasti La Plata County a dále na západ.

Utahové rovněž patří mezi nejštědřejší zaměstnavatele v regionu. V současné době zaměstnávají přes 600 lidí v několika státech unie a každý měsíc jim přibude zhruba deset dalších zaměstnanců.

Přesto se řada místních obyvatel dívá na rostoucí vliv indiánského kmene s jistou nedůvěrou. "Jde o to, že nikdo neumí odhadnout, co mají v plánu," vysvětluje Josh Joshwick z organizace pro ochranu životního prostředí.

"Od spousty lidí uslyšíte, že měli kmen radši, dokud byl chudý," nechal se slyšet v souvislosti s rostoucím vlivem jižních Utahů jeden z místních starousedlíků.

"Nemyslím si, že lidé z okolí jsou schopni akceptovat fakt, jak rychle se kmen stal politickou i ekonomickou silou," uvedl náčelník jižních Utahů Clement Frost.

Působení Utahů se rozšiřuje prakticky neustále. Nedávno například darovali 25 akrů půdy na rozšíření nemocnice v Durangu, největším městě jihozápadního Colorada. Rekonstruovaná nemocnice se pak zasloužila o vznik nových pracovních míst a pomohla rozvoji navazujících komerčních projektů.

Dluhopisy kmene jižních Utahů mají od roku 2001 nejvyšší ohodnocení od ratingových společností Standard & Poor's a Fitch.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí