zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Vsetína si stěžují na hluk z frekventované silnice

02.08.2007
Hluk
Obyvatelé Vsetína si stěžují na hluk z frekventované silnice

VSETÍN - Dvaatřicet obyvatel vsetínské místní části Rokytnice si stěžuje na dlouhodobě zvýšenou hladinu hluku v okolí frekventované výpadovky na Zlín. Dopravní situací v lokalitě se již zabývali policisté, krajská hygienická stanice i radní Vsetína. Lidé požadují nápravu, radnice se k jejich žádosti staví vstřícně, sdělila ČTK mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Signatáři stížnosti poukazují na zvýšenou hlukovou a emisní zátěž z narůstající nákladní dopravy, která po silnici projíždí. Podle nich zde také řidiči nedodržují omezenou rychlost v obci, což způsobuje nárůst hlukové zátěže a škody na zdraví i majetku.

Policisté ani hygienici ale při svých měřeních nezjistili zásadní problém. "Z průběžných kontrol rychlosti projíždějících vozidel vyplývá, že situace v silničním provozu na této komunikaci odpovídá situacím na všech silnicích I. třídy, které leží na území obce," uvedl ve stanovisku vsetínského dopravního inspektorátu jeho vedoucí Lubomír Adámek. Hygiena zase zjistila překročení limitu hluku pouze v noci, a to jen mírně.

Podle Rokytnických jsou ale zjištěné výsledky neobjektivní kvůli umístění hlukového mikrofonu za stromy, proto po radnici požadují nové objektivní zjištění situace na místě a zajištění dodržování zákona omezujícího rychlost v obci.

"Město se požadavkům občanů nebrání a chce situaci řešit. Má však omezené možnosti, neboť silnice je v majetku zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR," uvedla Stejskalová. Podle starostky Vsetína Květoslavy Othové je možné opakování měření. Radnice také prověřuje jednotlivá signalizační a měřící zařízení a jejich dopad na dodržování rychlosti.

Radní diskutovali i o možnosti další výsadby zeleně, která by hluk od silnice izolovala. S ohledem na bezpečnost chodců to ale zavrhli. "Nebylo by vidět, jestli náhodou někdo nevchází do vozovky mimo přechod," řekl místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík.

zdroj: zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí