zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Občany Želechovic trápí hluk z překladiště

03.08.2007
Hluk
Občany Želechovic trápí hluk z překladiště

ZLÍN - Obyvatelé zlínské části Želechovice si stěžují na nadměrný hluk. Desítky lidí, kteří bydlí v okolí překladiště kontejnerů přepravní společnosti Metrans, nejsou s jeho provozem zrovna spokojeni. Ta ale oprávněnost stížností místních obyvatel odmítá.

„Už jsme si trošku zvykli, dokonce jsme vyměnili okna, ale někdy je to opravdu hrůza. Obzvlášť teď v létě, když člověk musí větrat,“ postěžoval si Petr Janotka. Tvrdí, že mu  výhled na zelené kopce zakryly před lety pestrobarevné kovové kvádry.

Stejný názor má i jedna z jeho sousedek. „Hluk je tady opravdu stále nadměrný, ve dne i v noci,“ zdůraznila Vlasta Zelená. Lidé z domů v okolí se navíc bojí dalšího rozšiřování překladiště. Vedení přepravní firmy však prý podobné plány nemá. „Rozhodně se nechystáme zintenzivňovat provoz, spíš naopak,“ nechal se slyšet ředitel želechovického Metransu Jiří Samek.

Stížnosti se objevily již dříve a v roce 2005 vyvrcholily sepsáním petice. Na základě výhrad dotčených rodin tehdy hygienici provedli měření hluku.
„Bylo tehdy prokazatelně zjištěno překročení limitů v noční době. Společnosti Metrans byla uložena sankce a firma následně provedla individuální protihluková opatření,“ sdělil Vladimír Hutěčka z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Ředitel pokutované společnosti tvrdí, že nyní je vše, jak má být. „Sami jsme to pak několikrát měřili a vešli jsme se do limitů,“ uvedl. Obyvatelé domů Metransu nevěří. „Chvilku po měření před dvěma lety se hluk o něco zmírnil, teď to ale začalo znovu,“ tvrdí žena, která iniciovala zmíněnou petici z roku 2005.

Své jméno uvést nechtěla. „Víte, pracuje tam řada místních, i z našich rodin,“ zmínila důvod své opatrnosti. Oficiální stížnosti však ani hygienická stanice, ani zlínský magistrát zatím neevidují. „Jsme ale připraveni znovu zrealizovat měření hluku, pokud dostaneme od občanů podnět,“ doplnil Vladimír Hutěčkaka z krajské hygienické stanice.
 Michal Verner

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí