zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Protesty jsou noční můrou Číny

08.08.2007
Obecné
Protesty jsou noční můrou Číny
Olympijské hry, které se budou příští rok konat v Pekingu, poskytují vzácnou příležitost pro aktivisty, aby zveřejnili své stížnosti vůči čínské komunistické vládě. Plány různých nespokojených skupin využít olympijské hry tímto způsobem jsou pro Čínu noční můrou, která může tento její velký okamžik zkazit, napsala agentura AP.

"Přítomnost množství zahraničních novinářů může přimět některé skupiny nebo jednotlivce, aby zmařili čínský plán uspořádat úspěšné hry," říká Sü Sin, politolog z americké Cornellovy univerzity.

Seznam "podezřelých"

Ve snaze čelit těmto možným problémům čínské špionážní organizace a výzkumné týmy vytvářejí seznam potenciálně "nebezpečných" zahraničních organizací, které se zabývají lidskými právy a jsou dlouhodobě kritické vůči Pekingu.

Možnými narušiteli pořádku jsou i evangeličtí křesťané, kteří chtějí ukončit náboženská omezení panující v Číně. Dalšími z dlouhého seznamu podezřelých jsou aktivisté, kteří hodlají donutit Peking, aby přiměl súdánskou vládu ukončit násilí v Dárfúru, a ekologické skupiny bojující proti globálnímu oteplování.

Současná činnost čínských tajných služeb je jednou z největších zpravodajských operací, které Čína podnikla proti zahraničním aktivistickým skupinám. "Demonstrace jakéhokoli druhu, včetně protiamerických manifestací, jsou znepokojivé," prohlašuje jeden z konzultantů, který pracuje pro organizátory her.

Přestože většina vlád monitoruje potenciální narušitele před velkými událostmi, Peking zašel ještě dál. Zaměřil se i na skupiny, jejichž činnost by ve většině zemí byla považována za legální. Tato aktivita však v sobě skrývá i rizika. Důkazy, že komunistická vláda zadržuje víza a připravuje tvrdá opatření s cílem potlačit případné protesty, by mohly způsobit negativní ohlas médií a popudit Mezinárodní olympijský výbor a sponzory. "Klíčové bude, jak si vláda a organizátoři poradí s možnými protesty a incidenty," soudí Sü. "Pokud se jim podaří zvládnout protesty a přiměřeně jednat s mezinárodními sdělovacími prostředky, myslím si, že je možné vyhnout se jakýmkoli negativním dopadům."

Obavy se stupňují

Ministr veřejné bezpečnosti Čou Jung-kchang upozornil policii, aby "byla připravena chránit pořádek a tvrdě udeřit proti nepřátelským silám jak doma, tak v zahraničí".

Za hlavní hrozby označil "etnické rozmíšky, náboženský extremismus, terorismus a hnutí Fa-lun-kung". Výzvědné týmy zvažují i možnost nepokojů mezi nezaměstnanými dělníky. Přední činitel komunistické strany Luo Kan varoval před porušováním sociální stability a vyzval k "ostražitosti před podvratnými aktivitami".

Scott Kronick z agentury Ogilvy Public Relations řekl, že je znepokojen tím, jak by mohly být případné protesty zvládány. Organizátoři pekingské olympiády jej kontaktovali s dotazem, zda je možné, že se aktivisté pokusí narušit štafetu s olympijskou pochodní. "Lidé to pochopí, je to způsob jednání některých skupin. Pozor ale na vaši odpověď a reakci," řekl Kronick.

Stejně jako všechna města pořádající olympijské hry po 11. září 2001 obává se i Peking teroristů. Útok skupiny islamistických bojovníků je na vrcholu seznamu možných událostí, na které se policie a bezpečnostní složky připravují.

Obavy úřadů se stupňují zvláště v posledních měsících. Stále větší počet zahraničních skupin zahajuje kampaně, které jsou spojené s lidskými právy či třeba s ochranou žraloků.

Jako příklad bezpečnostních opatření uvádějí diplomaté případ čtyř Američanů, kteří na čínské straně Mount Everestu rozvinuli plakát volající po nezávislosti Tibetu. Čínské úřady v reakci na tento čin zpřísnily přístup cizinců, zvláště Američanů, do země.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí