zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Al Gore víní firmy ze lživé kampani proti oteplování

09.08.2007
Ovzduší
Al Gore víní firmy ze lživé kampani proti oteplování
Bývalý americký viceprezident Albert Gore obvinil firmy s největším podílem na znečišťování ovzduší, že financují dezinformační kampaně s cílem zpochybnit, že by vypouštění oxidů uhlíku mělo vliv na projevující se klimatické změny. Gore, který v poslední době vede kampaň za ekologickou změnu politiky v USA i ve světě, to včera prohlásil na sympoziu v Singapuru a jmenoval v této souvislosti ropný koncern Exxon Mobil či tabákové firmy, napsala agentura AP.

"Byla tu některými největšími emitenty CO2 organizována kampaň financovaná v objemu asi deseti milionů dolarů ročně, jejímž cílem bylo vytvořit dojem, že vědecké kapacity se v názorech na příčiny klimatických změn neshodují," řekl Gore. "V současnosti zde určitá velmi malá neshoda skutečně je," dodal.

Gore naznačil souvislost s podobnou kampaní před několika lety, kdy velké americké tabákové koncerny obdobným způsobem vytvářely dojem nejistoty a vnitřních rozporů ve vědeckých kruzích o otázce, zda je kouření cigaret skutečně zdraví škodlivé.

Když v únoru zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu vypracovaná pod patronací OSN potvrdila významný podíl lidské činnosti na oteplování planety, "popírači této skutečnosti vypsali odměnu deset tisíc dolarů za každý článek vyvracející tyto závěry," řekl Gore podle AP.

"Pokoušejí se manipulovat veřejným míněním a udělat z nás hlupáky," zdůraznil.

Podle Gora si je svět vědom naléhavosti zahájit podstatné akce proti klimatickým změnám. Vyzval koncerny, aby uznaly, že snížení emisí CO2 je v jejich dlouhodobém zájmu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí