zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursíkovu himálajskou expedici poznamenalo úmrtí

10.08.2007
Obecné
Bursíkovu himálajskou expedici poznamenalo úmrtí
Českou horolezeckou expedici, které se účastní i vicepremiér Martin Bursík (Strana zelených), poznamenalo neštěstí. Při výstupu na vrchol osmitisícovky Gasherbrum II. v pákistánském pohoří Karakoram zahynul pětačtyřicetiletý český horolezec.

"Stalo se to dvě stě metrů pod vrcholem. Rodinu jsme už informovali," řekl HN jeden z účastníků expedice, který si nepřál být jmenován.

Martin Bursík je v pořádku a podle posledních zpráv dorazil na letiště v Islámábádu. Nepotvrdily se tak informace deníku Právo, že ministr zmizel, nebo dokonce zahynul.

Česko-norská expedice "Gasherbrum 2007" si dala za cíl zdolat tři vrcholy v pákistánské části Himálaje. Jejími členy byly české horolezecké špičky, včetně Josefa Nežerky a Radka Jaroše, kteří mají za sebou výstupy na několik osmitisícovek. Martin Bursík se k více než dvacetičlenné expedici připojil koncem června. Svoji účast však tajil a jeho jméno se neobjevilo ani na internetových stránkách expedice. Bursík tak nenapodobil pražského primátora Pavla Béma, jehož květnový výstup na nejvyšší horu světa - Mount Everest - se odehrával za velké pozornosti českých médií.

Horolezectví považuje Martin Bursík za svého největšího koníčka. "Každých čtyři nebo pět let strašně moc potřebuji jet na nějakou expedici," uvedl nedávno v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1. Ministr už má za sebou několik výprav do Himálaje, na Kavzak nebo do And.

O horolezce není mezi politiky nouze ani v zahraničí. Koncem devadesátých let byl například do Evropského parlamentu zvolen proslulý horolezec Reinhold Messner.

Hory miloval i polistopadový federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. Tomu se jeho záliba stala osudnou. V roce 1995 zahynul v lavině v Západních Tatrách.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí