zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna na biologický odpad – izraelský způsob boje se skleníkovým efektem

13.08.2007
Odpady
Elektrárna na biologický odpad – izraelský způsob boje se skleníkovým efektem
Nová elektrárna v údolí Hefer začala vyrábět elektřinu z hnoje a dalšího organického odpadnu. Podle izraelského ekonomického portálu Globes bude elektrárna koncem roku vyrábět 2 až 2,4 megawatthodiny (MW/h). Její počáteční výkon je 1,6 MW/h, z nichž 1,3 MW/h je dodáváno do národní rozvodné sítě a 300 kW/h využívá je své činnosti zařízení samo.

Ekologická elektrárna Tambour Hefer se nachází nedaleko Hadery. Družstvo heferského údolí (Hefer Valley Cooperative Society) sleduje elektrárnou dosažení dvou cílů. Jejím cílem je jednak zmenšit znečištění vytvářené 12.000 dojnicemi, které družstvo chová, a také ze 600 tun hnoje, které chov každý den vytvoří, vyrábí elektřinu.

„Je to nesporně důležitý mezník,“ uvedl Amiaz Sagis, výkonný ředitel Granite HaCarmel. „Zařízení odpovídá strategii Granite HaCarmel investovat do infrastruktury a ekologie. Společnost také investuje prostředky do vývoje alternativních zdrojů energie, čištění vody a odsolování (desalinace).“

Web TreeHugger.com se o izraelském projektu zmiňuje a uvádí ještě další přínos: „(Také pozitivní) je, že metan má větší skleníkový nebo „klimatický“ efekt než CO2. Přínos zachycení metanu dříve, než unikne z jímek chlévské mrvy, a zabránění jeho rozptýlení ve stratosféře, dalece přesahuje zřetelně viditelný krátkodobý přínos, jímž je jeho užitečnost pro farmáře.“

Pokud se projekt osvědčí, očekává se jeho opakování v dalších oblastech Izraele s vysokou koncentrací chovů dojnic a hovězího vůbec.

Zdroj: http://eretz.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí