zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští experti se zapojují do průzkumu Dunaje

15.08.2007
Voda
Čeští experti se zapojují do průzkumu Dunaje

Právě dnes začíná rozsáhlá expedice, zaměřená na výzkum Dunaje - Společný průzkum Dunaje 2 (The Joint Danube Survey 2 – JDS2). Cílem je získat kvalitní srovnatelné a spolehlivé informace o jakosti vody a jejím znečištění v celém Dunaji a jeho přítocích. Realizaci JDS2 koordinuje Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (MKOD).

Akce začíná v německém Regensburgu, odkud vyplouvají tři lodě, které čeká cesta dlouhá 2375 km na území deseti zemí. Expedice zakončí svoji cestu koncem září v deltě Dunaje v Rumunsku.

Členy mezinárodního týmu je 18 vědců z Německa, Rakouska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Dánska. Hlavním výzkumným plavidlem je srbský Argus, maďarská loď Széchényi poskytuje ubytovací a skladovací kapacity a loď Piscius náležející evropskému Joint Research Centre slouží jako základna k průzkumu rybích druhů.  Práce v povodí řeky Moravy, která je českým přítokem Dunaje zajistí odborníci z brněnské pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., v.v.i.

JDS2 je pokračováním průzkumu provedeného v rámci prvního Společného průzkumu Dunaje (JDS1) v roce 2001 a umožní tak porovnat data nejenom regionálně, ale také v čase. V JDS2 jsou oproti JDS1 doplněny nové parametry, monitorovací body a po prvé budou zkoumány také hlavní přítoky Dunaje. Mezi nimi také řeka Morava. Shromážděné informace umožní vytvořit v rámci MKOD nejpokročilejší databázi povodí řeky na světě, která umožní například zveřejnit informace o tisících druhů organizmů a živočichů závislých na řece.

Na Dunaji bude 95 odběrných míst v 10 zemích. Budou testovány I následující přítoky: Morava, Dráva, Tisa, Sáva, Velika Morava, Arges, Olt, Iskar, Rusenski Lom, Jantra a Prut. Budou odebírány vzorky vody, sedimentů, biologického materiálu, plavenin, mušlí a ryb, každý ze vzorků bude odebrán na různých odběrných místech (např. levá strana , střed a pravá strana) v jedné části řeky.

Expedice navštíví také větší města, kde se bude prezentovat veřejnosti. Po dnešní akci v Regensburgu proběhnou akce pro veřejnost ve Vídni, Bratislavě, Budapešti, Osijeku, Bělehradě, Turnu Severin, Ruse, Vilkovu a Tulcea.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí